Genel

Havalı Korna Nedir? Cezası Kaç Para?

Korna, otomobil kullanımında mühim uyarma parçalarından biridir. Korna tipleri, vasıta modellerine gore değişim gösterir. Bazı kornaların sesleri kullanım amacına uygun ses aralığına haizdir. Sadece havalı korna diye adlandırılan korna türlerinin birçok ülkede cezası bulunmaktadır. Günümüzde havalı kornalar, eskisi benzer biçimde havalı değildir. Artan çevresel problemlerin başlangıcında gürültü kirliliği gelmekte. Gereksiz korna kullanımı da gürültü kirliliğini arttıran nedenler içinde içeriyor. “Havalı Korna Nedir, Cezası Kaç Para?” adlı içeriğimizde merakla beklenen soruların cevaplarını vereceğiz.
Havalı Korna Nedir?
Korna verdiği sinyaller yardımıyla son aşama yüksek ve rahatsız edici bir gürültü çıkaran pnömatik cihazlardır. Bu tipteki kornalar, basınçlı hava üreten bir kaynaktan oluşur. Bu yüzden öteki kornalara gore daha çok ve gürültülü ses oluşturmaktadır. Hava akımı, diyaframın titreşmesine niçin olur. Arkasından ses yükselir ve havalı korna sesi oluşur. Havalı kornalar çoğu zaman büyük araçlar (otobüs, kamyon, itfaiye araçları, tren, ambulans ve vapur) diye tabir edilen araçlara konulur.
Bu tip kornalar, eski zamanlarda daha yaygın ve cemiyet tarafınca hoş karşılanmaktaydı. Sadece günümüzde havalı korna kullanan kişilerin rahatsız edici kullanım zamanları birçok kişinin yakınma etmesine sebep oldu. Dolmuş ve otobüs şoförlerinin vazgeçilmezlerinden aksesuarlarından kabul edilen havalı kornalar, gürültü kirliliğine de sebep olmakta.
{Nasıl} Çalışır?
Havalı kornalar hava odalarına bağlanır. Basınçlı hava, diyaframı geçen dar bir açıklıktan bir giriş hattından akar. Bu akış titreşmesine niçin olur. En sonunda yüksek ses dalgaları oluşur.
Havalı Korna Cezası Kaç Para?
Gürültü kirliliği giderek artmakta. Artan gürültü kirliliği birçok değişik problemi bununla beraber getiriyor. Havalı korna kullanımı hakkında da birçok değişik yasal süreç bulunmakta. Ilk olarak kent içinde hiçbir taşıt havalı korna kullanamaz. Kent dışı sürüşlerde ise yalnız ağır araç araçlarının havalı korna kullanım hakkı bulunmaktadır. Kent içinde ve kent haricinde gürültü kirliliğine sebep olan vasıta sürücülerine ceza kesilir. Gürültü kirliliği oluşturan sürücülere ceza uygulanırken araçlarda trafikten men edilir. Trafikte gürültü kirliliği oluşturmanın cezası 1.882 TL’dir.
Güncel 2022 Trafik Cezaları ve Tutarları  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün