Hava yastığı (Airbag) Onarım edilir mi? Hava yastığı tamiri güvenilir mi?

Hava yastigi

Kaza sonrası vasıta onarımında onarım edilmiş airbag güvenli mi?, bir sonraki kaza yada darbede açılmama ihtimali var mı?

Airbag Tamiri Güvenli Mi?

Airbag tamiri genel anlamda devletimizde oto endüstri sitelerinde kuytu köşelerde ve yasal olmayan şekilde meydana getirilen işlemlerdir. Patlamış hava yastıklarını onarım etmek suretiyle yeniden kullanılmasına olanak sağlar. Bu onarım sanıldığının aksine çok zor bir durum değildir. Patlamış olan hava yastığı dikilir ve yerine yerleştirilir. Peşinden airbag şişirmek suretiyle gaz tüpü yerine muhtemelen Çin malı standardında airbag tüpü aslına pekte riayet edilmeden monte edilir. Eğer airbag montajını ve dikimini işinin ehli bir usta yapmamışsa faydadan çok zarar verebilecek kıvama gelmiş anlamına gelir.e786a33baf59952aa364bdd0ee1fbec78a16a401

Airbag Tamiri nasıl Yapılır?

Airbag tamiratı sonrası ön göğüs vb yırtılan bölgeler plastik yada uygun yapay deri kaplama yöntemiyle görüşü aynı orjinali benzer biçimde olacak şekilde kaplanır. Orjinal airbag yazıları yada damga şeklinde yapılmış airbag yazılarıda orjinal benzer biçimde yerine yapıştırılmaktadır. Bu şekilde meydana getirilen bir onarım hasar kayıtsız bir aracı adeta kusursuz bir hale getirebilmektedir.

Kaza sonrası vasıta beyninde patlamış görünen hava yastıklarının arıza kodlarıda silinerek işlem tamamlanmaktadır. Doğrusu aracın beynindeki detayları siz sonrasında denetim etsenizde görmeniz mümkün değildir.

Hangi Araçlarda Dikkatli Olunmalıdır?

Genel anlamda sigorta şirketlerinden satın alınan araçlar oto sanayilerde çıkma parçalarla yada usulüne uygun olmayan yöntemlerle yapılmaktadır.Uygulanan bu yöntemlerin yasal olarak bir sakıncası da görülmemektedir.

Ne Yapmalıyım?

  • Bu biçim kazalar sonrasında aracınızı onarım ettirip binecekseniz ne olursa olsun işin aşamalarına hakim olun.
  • Aracınızın güvenlik kemerlerinin gergilerinin de orijinal şekilde yapılmasını sağlayın. Kazalı araçlarda işin kolayına kaçarak güvenlik kemeri arıza lambaları araya direnç konarak söndürülmektedir.e73611babefce4e7ebb45d82bf1dc49b6b3e553e

 

Bir cevap yazın