Hava Filtresi Bakımı ve Arızaları

Hava filtresi, motora giren havanın temizlenmesi ile görevlidir. Daha sıhhatli bir motor için hava filtresi bakımı oldukça önemlidir. Sürücülerin odağında olan konulardan biri aracın yakıt performansıdır. Hava filtresi bakımı ise yakıt performansı mevzusuyla yakından ilgilidir. Bu sebeplerle hava filtresinin bakımı periyodik olarak yapılmalıdır.
Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Araçlarda yağ, polen, yakıt, hava filtresi şeklinde pek oldukca filtre mevcuttur. Bu filtrelerin eskimesi ya da deformasyona uğramış olması durumunda vasıta, performans kayıpları yaşar. Hava filtresinin görevi, motorun yanma odasına almış olduğu havayı süzmektir. Bu odaya yabancı cisimlerin girişini önler. Ek olarak daha temiz bir hava motora giriş yapmış olduğu için vasıta daha verimli çalışır.
Hava Filtre Bakımı Ne Çoğunlukla Yapılır?
Bu probleminin net bir cevabı yoktur. Şundan dolayı her aracın markası, modeli, kullanım şartları ve yaşı farklıdır. Bu etkenler, aracın hava filtre bakım sıklığını belirler. Mesela vasıta, fazla toz ve çamura maruz kalıyorsa ya da kilometresi fazlaysa durum değişmiş olur. Bu mevzuya dair aracın kullanıcı el kitabında lüzumlu bilgiler yer alır.
Hava Filtresi Bakımının Önemi
Hava filtresinin bakımı, yakıt tüketimi noktasında etkilidir. Ek olarak motor kondisyonun koruması açısından da mühim bir noktadadır. Şundan dolayı motora giden havanın temizliğini sağlar. Hava filtresi yardımıyla motora giden hava süzülür ve motor daha verimli çalışır. Bunun yanında motorun ömrünü de uzatır.
Hava Filtresinin Kalitesi 
Hava filtreleri genel olarak iki tiptir. Standart olarak kullanılan filtreler kağıt bazlıdır ve daha kısa sürede kirlenir. Performans filtresi ise sünger ya da pamuk bazlıdır. Bu filtreler daha uzun ömürlü olmasının yanında kir tutma oranı da daha yüksektir. Boyutları, ara sıra kalitenin emaresi olabilir. Nitekim kalitesi daha düşük olan filtrelerde kağıt bölgesi daha kısa olabilir. Ek olarak kağıttan üretilen filtrelerin kesim noktalarında pürüzler olmaz. Sebebi ise parçaların direk motora gitmesidir. Hava filtreleri yanmaya karşıda dayanıklı olmalıdır. Yoldan gelebilecek herhangi bir taş ya da çakıl yanmayı tetikleyebilir. Kaliteli hava filtreleri bu aşamada doğru tercih olacaktır.

Onarım Gerektirdiği Durumlar
Hava filtre kabinin onarım gerektirdiği durumlar oluşabilir. Bu durumun bazı sebepleri vardır. Aşağıda yer edinen sorunlardan biri ile karşılaşırsanız aracınızı yetkili bir servise götürmenizde yarar vardır.
Hava Filtre Kabini Kırıklığı
Kabinde meydana gelen kırıklıkların genel olarak iki sebebi olabiliyor. İlk olarak aracın ön tarafınca alacağı darbeler buna sebebiyet verebilir. İkincisi ise aracın tamiri ya da kabin bakımı esnasında uygulaman hatası ile gerçekleşmiş olabilir. Kırık bir kabin havayı temizleme görevini yerine getiremez.
Hava Filtre Kabinin Yerinden Oynaması
Hava filtre kabininin sistem parçaları vardır. Mesela sistem içindeki borular, temizlenen havayı motora ulaştırmaya yarar. Parçalar, motora yakın şekilde uygun görülen monte ekipmanlarıyla sabitlenir. Ara sıra hava filtre kabinleri yerinden oynayabilir. Bunun bir oldukca sebebi olabilir. Mesela; klips vida eksikliği, kelepçelerinin gevşekliği ya da araca önden alınan bir darbedir.
Tıkalı Hava Filtresi Emareleri

Araca dair her problemde olduğu şeklinde hava filtresi tıkalı ise bazı emareler ortaya çıkar. Dikkatli bir vasıta sahibi bu emareleri fark edip lüzumlu işlemleri yaptırabilir. En yaygın emareler şu şekilde başlıklandırılabilir:

Araçta Yüksek Yakıt Tüketimi

Motorun etken hale gelebilmesi için hava ve yakıtın karışması gerekir. Bu aşamada iyi bir hava akışı daha iyi bir performans göstergesidir. Fakat hava filtresi tıkanmaya başladıysa motora ulaşan hava azalır. Bu yüzden performans düşer ve pişmeden yakıt yakılmasından kaynaklı olarak yakıt tüketimi de artar. Ek olarak tek problem bu değildir, motorda kurum birikmesine de niçin olur. Vasıta daha yüksek emisyon değerinde olacağı için çevreye olan ziyanı da artar.

Filtrenin Siyah ve Kirli Görünmesi

Genel olarak araçların hava filtrelerine ulaşmak kolaydır. Çoğunlukla motorun yanında, plastik bir çıt çıt ile konumlanır. Ek olarak filtreden motora doğru uzanan bir hortumda göze çarpar. Eğer ki yerini bulmakta zorlanırsanız aracınızın kullanıcı el kitabından yardım alabilirsiniz. Muhafazasını çıkarttıktan sonrasında görsel olarak filtrenin kirli olduğu anlaşılabilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birkaç nokta vardır. İlk olarak rengi gri yada siyah gözükür. Üstünde ise fazlaca kalıntı mevcutsa değiştirilmesinde yarar vardır.

Bujilerin Daha Süratli Eskimesi

Tıkalı filtre yüzünden vasıta, pişmeden yakıt kullanır. Şu demek oluyor ki yakıt tam anlamıyla yanmaz. Bu durum, bujilerin eskimesine ya da değişmesine sebebiyet verir. Araçta performans kaybı meydana gelir.

Araçtaki Benzin Kokusu

Filtrenin tıkalı olmasından dolayı motor yeteri kadar hava ile beslenemez. Pişmemiş yakıtın motora erişmesi durumu ortaya çıkar. Karbüratörü yanmamış yakıtı, egzoz sitemi üstünden iletilir ve aracın egzoz borusundan çıkartır. Bu sebeple vasıta çalıştırılırken benzin kokusu ortaya çıkar.

Motor Sesindeki Değişimler

Aracın gaz pedalına basıldığında olağandışı bir ses ortaya çıkıyorsa bu da filtre değişiminin habercisidir. Bu durumun sebebi ise motorun sıhhatli bir halde süzülmüş havayı almamasıdır.
Sürücüler Hava Filtresi Bakımı Yapabilir mi?

Peki, vasıta sahipleri hava filtresi bakımı yapabilir mi? Bu alanda kafi informasyon ve donanıma haiz sürücüler, ilgili adımları takip ederek hava filtresi bakımı yapabilir. Fakat yetkili servislerin yapması daha sıhhatli bir durum olacaktır. Bunun sebebi ise bu değişiklik esnasında vasıta sahipleri kafi ekipmana haiz olmayabilir. 
Hava Filtresi Bakımı 
Temizlik öncesi bakımın püf noktaları ve belirli temizleme koşulu bilinmelidir. Bu şekilde hava filtresi bakımı sağlanabilir. Aşağıda yer edinen adımları takip ederek hava filtresi bakımını yapabilirsiniz.

İlk olarak temizleyici spreyle yüzeyi ıslatın ve kirli yüzeyin gevşemesini bekleyin.
15 dakika sonrasında mümkün olduğunca azca kireçli ve soğuk suyla durulayın. Peşinden kirler akmaya başlayacaktır.
Durulama esnasındaki püf noktası ise filtreye su dökerken temiz alandan kirli alana doğru tutmaktır. Bu sayede temiz bölgeler kirlenmez.
Peşinden filtreyi uzun süre naturel şartlarda kurumaya bırakın. Burada iyi kuruması önemlidir şu sebeple iyi kurumayan hava filtreleri zarar görebilir.
Son olarak ise filtrenin her tarafı yağ rengini alıncaya değin yağlama spreyi kullanın.

Hava filtresi bakımına dair ipuçları yazımızı beğendiyseniz “Performans Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?” başlığımızda dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın