Hatırlanacak Otomobil Ferrari F50

Günümüz lüks ve yarış otomobil üreticilerinden Ferrari, hepimiz tarafınca oldukça seviliyor. Eğer sizler de motor sporlarını takip ediyorsanız Ferrari’nin ürettiği otomobillerden kesinlikle azca ya da oldukca haberiniz vardır. Sadece tüm Ferrari otomobillerinin içinden bir tanesi var ki Ferrari’nin tarihinde bile yeri oldukca ayrı. İşte o model; Ferrari F50.
Lüks ve yarış otomobili diyince çoğumuzun aklına Ferrari geliyordur. Marka, 75 senelik zamanı süresince 288 GTO, Testarossa, F40 yada LaFerrari şeklinde oldukça çok unutulmayan ya da hatırlanası otomobiller üretti.

Ferrari F50 modeli, 1995 ve 1997 yılları aralığında Ferrari’nin 50. yılının kutlamak için üretilen bir model. Üstelik yalnız 349 tane üretildi. Böylece unutulmayan otomobiller içinde yer aldı. Ferrari F50’yi hususi kılan bilgileri:

Daha süratli olmasını elde eden tasarım dili
Hafiflik oldukça mühim
Motorunu Ferrari 641’den almış olması
GT modelinin de üretilmiş olması

Gelin bu özellikleri detaylı olarak inceleyelim…

Daha Süratli Olmasını Elde eden Tasarım Dili
Ürettiği lüks otomobiller ile hepimiz tarafınca oldukca sevilen İtalyan otomobil üreticisi Ferrari, her otomobili ile dikkat çekiyor. Bahsettiğimiz dikkat çeken otomobillerinden biri de F50’ye ilişik. Modelin Meşhur bir İtalyan tasarım markası olan Pininfarina imzalı  tasarımı bundan önceki modeli F40’ı da çağrıştırıyor. Sadece F50 geliştirilmiş arka spoiler şeklinde aerodinamiğe de katkı elde eden pek oldukca yenilikler ile geldi. Bir öteki taraftan öndeki iki havalandırma kanalı da aynı amaç ile geliştirildi. Böylece F50, hava direncini kesmeyi kolaylaştıran ve daha da hızlandıran bir tasarıma haiz oldu.

Hafiflik Oldukça Mühim
Spor otomobillerin en mühim özelliği hafifçe olmaları diyebiliriz. Bunun sebebi ise yüksek performanslı bir sürüş için hafifliğin mühim olması. İtalyan marka F50 modelini de işte tam olarak bu anlayış ile üretti. Ferrari F50, yalnızca 1230 kilogram. Evet yanlış okumadınız. Markanın F50 modeli oldukça hafifçe bir otomobil. Ferrari F50’yi hususi kılan bir öteki özelliği ise tamamen karbon fiberden yapılmış şasiye haiz ilk Ferrari olması. Üstelik F50’nin hafifçe olmasına destek öteki etkenler de:

Pencerelerin manuel açılması,
İçinde radyo şeklinde eğlence sistemlerinin bulunmaması

Motoru Ferrari 641’den 
Ferrari F50, hafifliği yardımıyla performans bakımından oldukça iyiydi. Üstelik İtalyan Harikası denilebilecek model, 6 ileri manuel şanzıman ile geliyordu. Gücü ise 513 beygirdi. Bir öteki taraftan 471 nm tork üreten 4.7 litrelik V12 şeklinde kuvvetli bir motora da sahipti. Söz mevzusu veriler ile otomobilin  0-100 km/s hızlanması yalnızca 3.8 saniyeydi.
Ferrari F50 her ne kadar iddialı verilere haiz olsa da bulunmuş olduğu devrin en hızlısı değildi. Sadece onun motorunu ötekilerden ayıran özelliği Ferrari 641’in motorunun yol versiyonu olmasıydı. Biliyoruz ki Ferrari 641 bir Formula 1 aracı. Şu demek oluyor ki Formula 1 aracının motorunun tekrardan tasarlanıp bir yol otomobiline entegre edilmesi o dönemler için büyük ses getirmişti.

GT Modeli De Mevcut
İtalyan marka Ferrari F40 modelinin GT yarışlarında yarışabilmesi için bir GT modelini üretmişti. Marka aynı şeyi F50 modeli için de yapmış oldu. Esasen süratli olan F50’nin GT versiyonunu da üretti. GT modelinin düzgüsel modelden farkı ise daha geniş ön ve arka spoiler olmasıydı. Sadece Ferrari, Formula 1’e daha oldukca odaklanmayı tercih etti. Bu yüzden de söz mevzusu projesini oldukca fazla sürdürmedi.
2.El Ferrari İlanları

Bir cevap yazın