“Harley Davidson” Bir Motordan Fazlası!

İki çocukluk arkadaşının bir bisiklete motor eklemesiyle süregelen Harley Davidson efsanesi; günümüzde artık motosiklet denildiğinde ilk akla gelen isim oluyor. Ufak bir markadan dünyaca meşhur bir marka haline geldi. Günümüzde yalnız motosiklet satışı yapmanın yanında; bot, mont şeklinde giyim ürünlerini de üretir haldedir. Ek olarak kendi internet adresinden deneyimleyebileceğiniz pek fazlaca seçenek bulunuyor. Bunlardan bazıları;

Harley Davidson’ın düzenlemiş olduğu etkinlikler
Yapınak turları
Motosiklet turları
The Enthusiast dergisi
Son olarak Harley Davidson’ın detaylı tarihçesi H-D Museum’da mevcut.

Tarihçesi
Her şey ilk olarak Wisconsin‘de William Harley ve Arthur Davidson’ın arkadaşlığıyla başladı. İki arkadaşta tasarım ve mekaniğe meraklıydı. Bir bisiklete zayıf bir motor takarak ilk motosikletlerini oluşturdular. Efsanenin adını de kendi soyadlarını birleştirerek Harley Davidson Motor Company olarak seçip kurdular. 1903‘te ilk motosikletlerini sattılar.

Şirketi oluşturmak için Bal Amca lakaplı bir arıcıdan 170 dolar borç aldılar. Peşinden daha kuvvetli bir motor üreterek yeni bir motosiklet yaptılar. İlk yıllarda nakliye aracı olarak kullanılmasının yanında Dünya Savaşlarıyla beraber devlet, Harley Davidson motosikletlerini kullandı, popülerliği daha da arttı.

Ek olarak Harley Davidson motosikletleri Hollywood tarafınca da dikkat geçer ve 1969 senesinde çekilen Easy Rider filmimizde kullanılır. Bu durum şirketi daha da popülerleştirir. Her şey güzel giderken BMW ve Japon üreticilerinde motorsiklet üretmeleriyle beraber şirket maddi olarak zora girer ve fabrikalarını satma sonucu alır. 1969‘da AMF’e (American Machinery Foundry) satılır fakat AMF, motosikletlerdeki kaliteyi düşürünce Harley Owners Group (HOG) memnun kalmaz ve şirket yeniden satışa çıkar. Şirket sık el değiştirse de evveliyatına sahiplenir ve daima popüler olmayı başarır.
 
 
Seneler İçinde Ambleminin Değişmesi
Marka seneler içinde ambleminde de değişiklik geçirerek yeni ve çağıl çizgiler eklemiş.

Harley Owners Group “HOG”
Açılımı “Harley Owners Group” olan topluluk için marka şöyleki ifade ediyor; “Dünyanın her yerinden gelen Harley-Davidson Kullanıcılarının bir araya gelmiş olarak sürüş tutkularını paylaşmış olduğu ve kutladığı dernektir”. Bu yolculukta tutkularını paylaşmalarını yanında HOG üyelerine etkinlik indirimi şeklinde avantajlardan da yararlanabiliyor. Ek olarak 2023 senesinde ise 120. yılını kutlayacaklar.

H-D Museum
Ek olarak şirkete ilişkin neredeyse tüm detayları öğrenip zamanı bir tura çıkabileceğiniz H-D Museum’da da çevrimiçi katılabileceğiniz sergiler de mevcut. Son olarak, imkanı olanların ziyarete gidebileceği H-D Museum’de hayranlarını bekliyor.

Road King İncelemesi

Bir cevap yazın