Güneş Enerjili Otomobil Lightyear 0 Sahnede

Güneş enerjili otomobil Lightyear 0 sonunda ortaya çıktı. Çevre dostu otomobilin tam 7 ay süresince şarjı bitmiyor. Elektrikli araçları her geçen gün daha oldukça hayatımızda görüyoruz. Markalarda bu pazarda birbirleriyle yarışmaya devam ediyorlar. Yepyeni girişimler ve köklü otomobil devlerinin çekişmeli mücadelesi sürüyor. Hepimiz elektrikli araçlarla uğraşırken Lightyear sürdürülebilirliğe değişik bir noktadan bakıyor. Bu anlamda da yeni güneş enerjisiyle çalışan otomobil modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
Güneş Enerjili Otomobil ile Yakıt Maliyetine Son

Bu zamana kadar başka güneş enerjisiyle çalışan araçlar üretilmişti. Sadece Lightyear yalnız konsept olarak kalmadan piyasada yer almasını istiyor. Bunun için belirlediği fiyat ise 250 bin Euro. 625 km menzili olan vasıta rakiplerine bakılırsa bu anlamda önde. Çevre dostu otomobil 70 km’lik mesafeyi yalnızca üstündeki güneş enerji panelleri yardımıyla kat ediyor. 4.8 m2’lik panellerdeki enerji bataryada toplanıyor. Bu da aracı kent içinde asla şarj etmeden bile kullanmanın mümkün olduğu anlamına geliyor. Sadece vasıta soğuk iklime haiz bir coğrafyada kullanılacaksa şarj gerekebilir. Şu sebeple çevre dostu otomobil güneşli bir havanın olduğu günde 35 km kafi gelecek kadar enerji depolayabiliyor. Üstelik bu enerji tamamen parasız. Yakıt harcamasını ortadan kaldırmaya çalışan otomobil İspanya koşullarında 7 ay şarjsız yoluna devam ediyor. Hollanda ikliminde ise 2 ay asla şarj gereksinimi duymuyor.
Lightyear 0 Teknik Özellikler

Güneş enerjisi ile çalışan otomobil tam 174 beygir gücünde ve 1.720 Nm tork üretiyor. Ek olarak 0’dan 100 km/s hıza da 10 saniyeden kısa bir sürede ulaşıyor. Aracın azami hızı da 160 km/s. Bu anlamda etkisi altına alan bir tork değerine haiz bulunduğunu söylemek mümkün. Sadece hız mevzusunda kendisini birazcık geliştirmesi lüzumlu şeklinde görünüyor. Aslına bakarsanız Lightyear da şu anlık daha süratli olmayı değil, daha uzun mesafeyi hedef olarak belirlemiş durumda.
Güneş Enerjili Otomobil İç Mekan

Son olarak aracın iç mekanında şık ve fütürsitik bir hava hakim. Ek olarak bu çevre dostu otomobilin oldukça geniş bir yolcu kabini bulunduğunu söylemek de mümkün. Tamamen teknoloji ile donanmış olan bu vasıta tüm akıllı cihazlarla uyumlu çalışıyor. Ek olarak birçok uzaktan yazılım güncellemesi ve sürüş destek sistemi aracın içinde mevcut.
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın