Gösterge Paneli Otomobil Arıza İkaz Lambaları ve Uyarı işaretleri

gosterge paneli otomobil ariza ikaz lambalari ve uyari isaretleri 6343a26a6ad46

Otomobil Arıza Lambaları ve Anlamları

Vasıta kullanımını daha kolay hale
getirmek ve sürücüyü bilgilendirmek adına araçlarda yer edinen arıza lambalarının
ne anlam ifade ettiklerine isterseniz hep beraber göz atalım. Vasıta uyarma lambaları ve anlamları ve vasıta uyarı işaretleri kısa anlamlarına aşağıdaki yazımızdan data sahibi olabilirsiniz.

Güvenlik Kemeri Lambası: Kimileri için rahatsız edici şeklinde görünse de aslen en lüzumlu olan uyarı araçlarından bir tanesidir ve ne yazık ki birçok araçta bulunmadığını da söyleyebiliriz. Kırmızı şeklinde yanan klasik uyarı lambasının yanı sıra bir de sesli sistem mevcut ve güvenlik kemerlerinizi takmadığınızda sık sık yeniden eden bir uyarı sesi söz mevzusudur ve bu da güvenliğiniz için alınmış olan etkili bir önlemdir. 

Hava Yastığı İkaz Lambası: Aracınızın Airbag’lerinde sorun olduğunda airbag uyarma lambası yanar. Normalde kolay arıza meydana getiren parça değildir. Çoğunlukla sensör bağlantı kablolarının çıkması sonucu airbag uyarma lambası yanar. Bir oldukca otomobilde koltuk altında ve koltukların yan kısımlarında bulunduğunundan koltukların ileri geri hareketi esnasında kablonun çıkma durumu oluşmaktadır.

Immobilizer İkaz Lambası:

Kapı Açık Uyarı Lambası:

Bagaj Kapığı Uyarı Lambası:

Yakıt İkaz Lambası:Aracın yakıtı azalmaya başladığında yolda kalmamanız adına uyarıda bulunan lambadır ve sık sık denetim etmenizde yarar vardır.

Elektronik Direksiyon (EPS) Uyarı Lambası:

Sinyal Lambası Göstergesi:

Kısa Far Gösterge Işığı:

Uzun Far Gösterge Işığı:

Adaptif (AFLS) Ön Aydınlatma İkaz Lambası:

Ön Sis lambası:

Arka Sis Lambası:

El Freni ve Fren Hidroliği Seviyesi İkaz Lambası:Adından da anlaşılacağı şeklinde fren sistemindeki en minik sorunda uyarı veren lambadır.

Elektrikli El Freni (EPB) İkaz Lambası:

ABS İkaz Lambası:

Elektronik Stabilite (ESP) Lambası : Manuel olarak kapatma şansınız var sadece bunu yapmadığınız halde uyarı alıyorsanız Esp ve Asr sistemlerinin inaktif bulunduğunu anlayabilirsiniz.

Cruise Denetim (Hız Sabitleyici) Lambası: Otomotik vitesli araçlara hususi bir uyarı lambasıdır ve vites kolunu harekete geçirmek için fren pedalını kullanmanız icap ettiğini belirten bir ibaredir.

Düşük lastik basıncı (TPMS) İkaz Lambası: Lastiklerdeki basıncın düşmesi ile beraber uyarı alacağınız lambadır. Aynı uyarı zincir takma gerekliliğini de belirtiyor.

Motor Yağı Tazyik Lambası: Motor yağ basıncı kontrolünü yapmanızı elde eden uyarı lambasıdır ve tazyik düştüğünde uyarı vermektedir.

Motor Arıza Lambası İkaz Lambası : Motor sisteminde ki oluşan herhangi bir arıza sonucu yanabilir. Ehemmiyet derecesi yüksek nedenlerden yanabileceği şeklinde kalitesiz yakıt şeklinde nedenlerden dolayıda yanabilmektedir. Motor arız alambası yandığı süre aracınızı servise götürüp arıza tespit aletine bağlatmanız gerekmektedir. Motor arıza lambası niçin yanar detaylı bilgiye aşağıdaki yazmızdan ulaşabilirsiniz.

Motor Arıza Lambası Niçin Yanar?

Hararet İkaz lambası (Motor Soğutma Suyu Isı Uyarı Işığı): Motor suyunun olması
gerekenden daha çok ısınmasını işaret eden göstergedir. Motorun fazla
ısınması ile beraber bu lamba uyarı verecektir. Aracınızı bir süre stop
ettirerek hararetin geçmesini sağlayabilirsiniz sadece kalıcı çözüm değildir.

Ön Isıtma Göstergesi (Bir tek Dizel Vasıta) :

Yakıt Filitresi İkaz Lambası (Bir tek Dizel Vasıta):

Akü (Şarj Sistemi) İkaz Lambası :

Egzoz Denetim Lambası: Emisyon denetim sistemini denetim altında tutmanıza yarayan uyarı
lambasıdır. Bilhassa araçlarınız çalışır haldeyken sık sık yanıp sönüyorsa
mesele mevcut anlama gelir.

Bir cevap yazın