Golf 6 TDI İncelemesi | Ergonomik ve Ekonomik

Şubat 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Sıfır otomobil fiyatlarının artması ile ikinci el piyasasına yönelen kullanıcılar kendileri için ideal otomobili bulmak istiyor. Genel olarak önceki tecrübelere ve kulaktan dolma bilgilere bakılırsa şekillenen tercihler, sonrasında hayal kırıklığı yaratabiliyor. Yalnızca otomobil alırken değil, yaşamın her alanında meydana getirilen seçimlerimizde aslen neyi seçmediğimizi de belirlemiş oluyoruz. Volkswagen Golf 6 TDI ise, işte yaptığınız başka seçimler ile seçmediğinize pişman olabileceğiniz alternatiflerden birini oluşturuyor. Size özetlemek gerekirse Volkswagen Golf 6 TDI’ın dinamiklerinden bahsedelim.
Golf 6 TDI Motor ve Şanzıman

Volkswagen Golf modelinin altıncı jenerasyonu olan Golf 6, 2009-2012 yılları aralığında üretildi. Bu model ile C segmenti hatchback kategorisinde Avrupa’da önder olan Golf, devletimizde yer yer sedan modellere de sağlam bir rakip oldu.
Bu yazımıza mevzu olan 1.6 litrelik TDI dizel motoru, üretildiği dönemlerde Volkswagen’in ABD’de dizel skandalı ile gündeme gelmesine neden olan motoruydu. Bu ayrınıtyı bir kenara bırakarak kullanıcıları ilgilendiren kısma gelelim.
Golf 6 TDI 1.6 litrelik motoru ile 90 ve 105 HP gücünde iki opsiyon ile piyasaya sürülmüştü. Bu aracı satın almayı düşünüyorsanız daha oldukca tutulan 105 HP versiyonunu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Zira Golf her ne kadar bir hatchback olsa da aynı yıllarda üretilen Civic ile aynı ağırlıkta. 105 HP versiyonunda maksimum 250 Nm tork üreten Golf 6, aynı yıllarda üretilen 110 beygirlik Focus TDCI’a bakılırsa 10 Nm önde.

Otomatik ve manuel opsiyonları bulunan model, 5 ileri manuel yada 7 ileri DSG ile tercih edilebiliyor. 105 HP Manuel averaj 4,5 litre/100 km yakıt tüketimine sahipken otomatik versiyonda bu sayı 4,7 l/100 km. Bir tek 2012 senesinde Bluemotion teknolojisinin devreye girmesi ile bu rakamlar 4 litrenin altına doğru geriliyor.
DSG şanzımana da özetlemek gerekirse parantez açmak gerekirse, sabıkalı bir şanzıman olmasına rağmen konforu oldukça doyurucu. Dişli oranları da dizel motor ile oldukça uyumlu. Yedinci viteste 2000 devir/dk ile 112 km/saat hızla seyredebilirsiniz. Aynı viteste 3000 devir/dk çıkıldığında ise hızınız 170 km/saati buluyor.
Golf 6 TDI Tasarım ve Ağırlık

Volkswagen’i rakiplerinden ayıran en önemli unsur araç-gereç kalitesidir. Altıncı jenerasyon Golf tarihinde lazer kaynak yönteminin kullanıldığı ilk jenerasyondur. Böylelikle otomobilde bütünsel bir iskelet sağlanıyor. Öte taraftan dördüncü jenerasyondan beri korunarak yedinci jenerasyona da aktarılan C sütunu, otomobile ikonik bir görüntü kazandırıyor. Genel tasarım dili olarak beşinci nesil ile yedinci nesil içinde kalan Golf 6, yumuşak ve sert çizgileri bir arada bünyesinde bulundurarak bir geçiş jenerasyonu özelliği taşıyor.
İç mekanda araç-gereç kalitesi ile fark yaratmak isteyen VW, ön konsolda tüm donanım paketlerinde yumuşak plastik kullanmış. Bu da onu yaşıtları içinde oldukça değişik bir yere koyuyor. Hatta arka kapılarda bile bir miktar yumuşatılan doku, yedinci jenerasyonda sert plastiğe geri döndürülmüş.
Orta konsol tasarımı ile bundan önceki nesil ile büyük oranda benzerlik taşıyan Golf 6, yedinci jenerasyon ile kıyaslandığında birazcık demode kalıyor.
Otomatik şanzıman ile birlikte 1240 kilogram boş ağırlığa haiz olan Golf 6, manuel versiyonunda 1218 kilogram boş ağırlığa haiz. Bir hatchback olmasına rağmen yaşıtı olan otomatik vites Civic’ten 19 kilogram daha ağır. Yaşıtı olan manuel Focus ile kıyaslandığında ise 170 kilogram daha hafifçe.
Donanım ve Fiyat

En boşundan en dolusuna doğru Trendline, Comfortline ve Highline olarak üç değişik donanım seviyesinde sunulan Golf 6, standart olarak 6 hava yastığı, ABS, ESP, ASR, Yol Bilgisayarı, Yokuş Kalkış Desteği benzer şekilde donanımlara haiz.
İkinci el Golf 6 TDI tutarları ise otomobilin geçmiş hasar durumuna, kilometresine ve donanım paketlerine bakılırsa 100-150 bin TL içinde değişiyor.
İkinci El Golf 6 TDI İlanları
 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir