Fren Diski ve Balata Ne İşe Yarar? Ustalara Sorduk;

Ustalara sorduk: Fren Diski ve Fren Balatası Ne İşe Yarar?/ Ne vakit değiştirilir?
Otomotiv sektöründe çalışanlar için fren ve balata mevzusu oldukça popüler mevzu başlıkları arasındadır.
Bilhassa oto onarım atölyelerinde fren diski deformasyonu ya da balata aşınması şikayetleri neredeyse her gün görülür. Aracınızın sorunlarıyla yakından ilgileniyor, bu mevzuda bilgilenmekten keyif alıyorsanız bu yazımızda fren diski ve fren balatası konusunu masaya yatırdık.Vasıta sahiplerinin ‘frenlerde mesele olduğu {nasıl} anlaşılır, balatalar mı yandı şeklinde sorularına cevap bulmak suretiyle keyifli bir usta röportajı yaptık.
Normal olarak aklınızda ‘fren diski ne kadara değiştirilir‘ şeklinde sorular bulunduğunu da biliyoruz.1Fren Diski ve Fren Balata Ne İşe Yarar?Bu parçaların her ikisi de bir vasıta için güvenlik açısından yaşamsal ehemmiyet taşır. Fren tutmaya yarayan iki parça bununla beraber konforlu bir sürüş deneyimi için de önemlidir.
Fren diski, adı üstünde disk şeklinde bir metal yapıdır. Aracın durmasını ve yavaşlamasını elde eden kuvveti emen fren diski fren balatası ile uyumlu olarak çalışır. Kısaca fren diski olmadan fren balatasının ve balata olmadan da diskin işlevi kafi olmaz.2Ne Vakit Değiştirilir?

Fren diskini ne vakit değiştirmeliyim ya da balata değişiklik zamanı geldi mi sorusunun yanıtı değişkendir. Hem bir araçtan diğerine hem aracın kullanım biçimine hem de araçtaki fren diski ve balata kalitesine göre değişiklik gösterir.
Fren diski ve fren balatası değişiklik zamanları, araca, kullanım şekline göre değişiklik gösterir.
Yılda bir kez aracın fren diski ve fren balatasını denetim ettirmek güvenli sürüş için fazlaca önemlidir. Net bir değişiklik zamanı vermek gerekirse fren diski ve fren balatası, averaj 20bin km’de değişmesi ihtiyaç duyulan parçalardır. Sadece bazı araçlarda bu rakamı 30bin km’ye kadar çekebiliriz.3Değiştirmek Koşul mı?Bazı durumlarda torna yapmak kafi olabilir. Sadece fren diskine torna yapmak bir süre sonrasında diskte kenar hayata geçirmeye adım atar. Bu da istenmeyen bir durumdur ve balatanın işlevini negatif etkisinde bırakır.
İkinci El Otomobil İlanları
Tekerinize taş değmesin.

Bir cevap yazın