Formula 1’de Yarış Takvimi Değişikliği

Geçtiğimiz Mayıs ayında Formula 1 CEO’su Stefano Domenicali, Formula 1 için takvim değişikliği planı bulunduğunu takımlarla yapmış olduğu görüşmede söz etmişti. Domenicali’nin planı Bölgesel takvime geçmek. Bu sayede F1’de sürdürülebilirlik açısından gelişme olmasını istiyor. Fakat bu planda geleneksel zamanı pistler riskte. Bu duruma bazı takımların patronları destek çıksa da şu an ki ve eski yarış pilotları da destek çıkmıyor.

F1’de Yarış Takvimi Değişikliği

 
Bu yıl İtalya,Miami,İspanya ve Azerbaycan,Kanada şeklinde yarışlar arka arkaya yapıldığı için takımların  maliyeti arttı. Bu yüzden ekip patronları yeni takvimin daha çok coğrafi özellikler üstünden gruplanarak oluşturulmasından yana. Bu sayede maliyetten kısılmış olacak.
Red Bull ekip patronu Christian Horner, bazı yarışların gruplanacak şekilde planlanmasını mantıklı bulduğunu söylüyor.
Haas ekip patronu Gunther Steiner’da yeni takvim planını mantıklı bulanlardan. Steiner son 20 yılda Dünya’nın fazlaca değiştiğini ve zamana ayak uydurulması icap ettiğini düşünüyor. Devamlı güncel kalınması icap ettiğini söylüyor. Bu yüzden Steiner, Monako şeklinde geleneksel pistlerin takvimden çıkarılmasına pozitif bakıyor. Bu sayede F1 sporunun sürdürülebilir olacağını düşünüyor.
Zamanı Pistlerin Takvimden Çıkarılma Riski Var

Fakat yeni takvimin işlevsel şekilde oluşturulması için Monako ve Spa Belçika şeklinde zamanı pistlerin kaldırılması söz mevzusu. Bunun sebebi yönetimin istediği parayı karşılamamaları. Formula 1’e gore yeni organizatörlerden gelen teklifler iyi bir şey. Bu sebeple bu teklifler zamanı pistlerin organizatörlerinin sundukları imkanları, altyapıları ve yönetimsel konularının kalitelerini arttırmalarına yaradı.

Bu duruma bakıldığında Formula 1 için artık bir tek pistlerin geçmişi olması bir şeyi değiştirmiyor. Ana mentalite tamamen çağa ayak uydurmak oldu.
Takımlarla meydana getirilen Concorde Anlaşmasına gore sürem takviminde 25 yarış sınırı var. Bu yıl ki takvimde 22 yarış bulunmuş olduğu için yönetimin bu şekilde fedakarlıklar yapması gerekiyor. Fakat şöyleki bir durum da var. Yeni takvimde ABD’den 3 yarış pisti var. Bunlar Miami, Las Vegas ve Austin’deki pistler. Bazı ülkelerin ellerindeki tek yarış pistini yitirme şeklinde bir durumu var iken, Formula 1’in daha fazlaca ABD’ye kayması kafa karıştırıyor. Bu durum F1’in sahibinin Liberty Media olmasından kaynaklı. Doğal bunun haricinde ana etken olarak parasal mevzular da var.
”Monako Her Vakit Evrim Geçirdi.”

Zamanı pistlerin takvimden kaldırılması hakkında eski Formula 1 pilotu Mika Hakkinen yorum yapmış oldu. Hakkinen, bilhassa Monako pistinin takvimde kalmasını istiyor. 100 senedir yarışlara ev sahipliği meydana getiren pistte ilk yarış 1929 senesinde gerçekleşti. 10 kez bu pistte yarışan eski pilot, bu yarışlardan birini kazanmıştır.

Yapmış olduğu yorumda pistin pilotlar tarafınca sevildiğine ve büyük bir zamanı öneme haiz olduğundan bahsetti. Sadece caddelerin dar olmasından ve geçişlerin olamamasından dolayı güzel yarışların olmadığını söylüyor.
Hakkinen, Monako’nun hataları fazlaca sert cezalandırdığını söylüyor. Herhangi meydana getirilen bir hata yarışı geri dönülemez bir şekle sokuyor. Dönemin en iyi şekilde kullanılması ihtiyaç duyulan pistte değiştirilen herhangi bir strateji ödülünü güzel bir halde alıyor. Son olarak eski pilot Monako’nun daima evrim geçirdiğini ve sporun tarihinin korunması icap ettiğini düşünmekte.

Sebastian Vettel ise Formula 1 için takvim değişikliğini finansal sebeplere bağlıyor. Vettel, Monako ve Belçika’yı kaybetmenin üzücü olacağını söylüyor.

Bir cevap yazın