Formula 1 İstanbul GP Unutulmaz Anlamış olur

Geçtiğimiz F1 sezonlarından Formula 1 İstanbul GP ile yaşadığımız unutulmaz anları sizler için derledik.
Formula 1 İstanbul GP 2006 Vettel Sahnede
2006 senesinde meydana getirilen F1 İstanbul Grand Prix’inde 19 yaş 53 günlükken cuma günü meydana getirilen antrenman turlarında Sauber takımının üçüncü pilotu olarak ilk kez Formula 1 aracıyla piste çıktı Sebastian Vettel. 2005 senesinde Formula 3’te bir çaylak olarak 64 puan toplayan Alman pilot ilkin Williams takımıyla bir kontrol sürüşü yapmış olsa da resmi olarak ilk kez İstanbul’da piste çıkmış ve burada Formula 1 tarihinin en genç pilotu Ünvanını almıştır. Ek olarak son kez 2011 senesinde meydana getirilen İstanbul Grand Prix’inin de galibi Sebastian Vettel olmuştur. Tarihinin mühim yerlerinden birisi olan İstanbul’da Alman pilot bu sezonun fena gidişine bir dur diyebilecek mi?

Ruben Baricchello Rekoru Egale Ediyor
2008 yılına kadar en fazla yarışa katılan pilot olma Ünvanını İtalyan pilot Riccardo Patrese 257 yarışla elinde bulunduruyordu. Ruben Baricchello bu rekoru 2008 senesinde İstanbul Grand Prix’inde egale etmiştir. 2011 senesinde Formula 1’e veda ettiğinde ise 326 yarışlık kırılması zor bir üstün dereceli kırmıştı. Bu yıl Eiffel Grand Prix’inde bu rekorun yeni sahibi ise Räikkönen olmuştur.

2002 Formula 1 İstanbul GP Massa’nın İlk Zaferi
2002 senesinde Avusturya Grand Prix’i ile yarışmaya başlamış olan Brezilyalı pilot ilk 3 sezonunda kendini geliştirmiş olsa da hemen hemen birinciliği tadamamıştı. Hatta 2005 senesinde İstanbul Grand Prix’inde motor arızası sebebiyle yarışı bitirememişti bile. Sadece iyi başladığı 2006 sezonuna tacı İstanbul’da taktı. İstanbul’da kariyerinin ilk birinciliğini kazanan Felipe Massa podyumda göz yaşlarını zor tutmuştu. Hatta İstanbul talihli gelmiş olacak ki 2007 ve 2008 yıllarında da İstanbul’un galibi Felipe Massa oldu.

Webber-Schumacher Kazası
2005 senesinde İstanbul’da yarış tüm hızıyla sürerken 14. turda İstanbul Park seyircisini fazlaca üzen bir kaza meydana geldi. Formula 1’in kim bilir altın yılları olan o yıllarda ilk kez olan İstanbul Grand Prix’ine kim bilir bir fazlaca izleyici Michael Schumacher için gelmişti. Sadece ne yazık ki 14. turda Webber’i virajda dışarıdan geçmeye çalışan Schumacher (bir ihtimal fazla içeri geldiği için, kim bilir Webber fazla dışarı çıkmış olduğu için) sol arka tekerinde temas yaşadı ve spin attı. Kaza sonrasında Webber’in ön kanadında hasar meydana gelirken Scumacher yaşamış olduğu süspansiyon problemi sebebiyle yarış dışı kaldı.
ve Meşhur Kaza: Webber-Vettel Kazası
2010 yılı Red Bull ekibi için rüya benzer biçimde bir sezondu. Müesseselerinin daha 6 senesinde olmalarına karşın İstanbul’a ulaşmadan önce ciddi puan toplamışlardı ve takımlar sıralamasında liderliğe oynuyorlardı. Hatta takımın iki pilotu içinde da çekişme başlamış, genç Vettel yaşlı kurt olan Webber’e kafa tutmaya başlamıştı. Sadece İstanbul Grand Prix’inde kimsenin beklemediği bir şey oldu. Yarışın 40. turunda 2. sırada olan Vettel ekip arkadaşı Webber’i geçmeye çalışırken çarpıştılar ve Vettel yarış dışı kaldı. Webber ise 2 sıra gerileyerek 3. sıraya düştü ve o sürem en büyük rakipleri olan McLaren-Mercedes pilotlarına ilk 2 sırayı armağan etti. Yarış sonrasında pilotlar şampiyonasında Webber yerini korurken yarışı tamamlayamayan Vettel 3 sıra birden yitirdi ve 5. sıraya geriledi. Takımlar sıralamasındaysa McLaren-Mercedes bu yarış sonrasında Red Bull takımının 1 puan önüne geçerek 1.lik koltuğuna oturdu.
İkinci El Otomobil Tutarları

Bir cevap yazın