Ford’dan Yeni Far Teknolojisi

Ford’dan yeni far teknolojisi geldi! Gelişmiş far sistemi mühim detayları yola yansıtıyor.
Ford mühendisleri farların daha çok işlevsel olabilmesi için emek harcamalar yürütmekteler. Geçmiş incelendiğinde Oldsmobile Cutlass Supreme modelinin dünyada ilk kere baş üstü göstergesi kullanılan vasıta olduğu anlaşılıyor. Baş üstü göstergesi o tarihten bu yana gelişim göstermekte. Sizlere bu içeriğimizde Ford’un yeni far teknolojisine ilişik bilgileri anlatacağız.
Ford’dan Yeni Far Teknolojisi, İşte Detaylar!
İlk olarak Lexus LS modelinde 24 inç boyutunda bir baş üstü gösterge sistemi yer almıştır. Bu göstergeler sürücüye sürüş esnasında mühim bilgiler vermekte. Ek olarak sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamalarını sağlamakta. Bu şekilde güvenli bir sürüş imkanı sunmaktalar. Yalnız bu şekilde de sınırı olan değil. Mercedes’i örnek almak gerekirse yeni S- Serisi için çağıl baş üstü göstergesi terimini değişik bir halde yorumlamışlardır. Opsiyonel bir donanımla gösterilmekte olan sistemin adı “Digital Light” olarak bilinmektedir. Bu sistem farların yolu aydınlatmaktan oldukca daha fazlasını yapabilme ihtimalinin kanıtı niteliğindedir.
Ford’dan yeni far teknolojisi
Şimdilerde Ford mühendisleri de aynı bakış açısıyla hareket ediyorlar. Farların yolu aydınlatmaktan oldukca daha fazlasını yapabileceğine inanıyorlar. Sürücüler, Ford mühendislerinin geliştirmiş bulunduğunu yeni far teknolojisi ile yol tariflerini görebilecekler. Hız sınırları yola yansıtılabilecek ve hatta durum detayları bile yola yansıtarak sürücülerin bilgisine sunulacak.
Öyleki ki Ford’dan yeni far teknolojisinin gelmesiyle ilgili çeşitli senaryolar da bulunmakta. Yolda uyarı ibareleri solmuş, görmediğimiz uyarı ibarelerini yola yansıtarak sürücülere yolun durumu hakkında data verecek.  Mesela, bir yaya geçidi ibaresinin solmuş olması halinde sistem yola “yaya geçidi” ibaresini yansıtacak. Netice olarak otomobiller büyüdükçe far sistemleri de büyümekte. Far teknolojisi giderek gelişiyor ve yeni sistem özellikleri keşfediliyor.

Ford, yeni far teknolojisinin hangi otomobillerde ne vakit kullanılacağına dair bir data vermemektedir. Fakat bu şeklinde teknolojilerin yalnızca lüks otomobil üreticileriyle sınırı olan kalacağı düşünülmemekte. Otomobil sektörü gelişim gösterdikçe mevcud far sistemlerinde de yenilikler artarak devam edecektir. İleride bu teknolojiye ilişik özellikleri Fiesta, Focus şeklinde modellerde görebiliriz. Sizler Ford’un yeni far teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.
TRİNK SAT
Arabam Kaç Para

Bir cevap yazın