Ford Motor Company Hakkında Azca Malum Gerçekler

Dünyadaki en eski otomobil işletmelerinden biri Ford Motor Company olmakta. 1900’lerin başlangıcında kurulan şirket, otomotiv endüstrisinde etkilidir. Ford’un ürettiği birçok modeller iz bırakmayı başarmakta. Amerikalı şirket, muhtemelen dünyadaki hepimiz tarafınca iyi bilinmektedir. Ortalama 120 senelik geçmişiyle deneyimlerine tecrübe katmaya devam ediyor. Sadece Ford’un pek fazlaca şahıs tarafınca bilinmeyen bazı garip gerçekleri var. İşte Ford Motor Company hakkında gerçekler…
Henry Ford ve Edison Illumination Company Deneyimi

Henry Ford, kendi şirketini kurmadan ilkin Edison Illumination Company ‘de Thomas Edison için çalışmıştır. Orada firmanın baş mühendisi olarak vazife almaktaydı. Ford, Edison’u akıl hocası ve esin kaynağı olarak gördüğünü sık sık söylemiştir.
Hemen sonra Henry Ford, benzinle çalışan araçlara ilgi duymaya başladı. Atsız bir otomobil yaratma düşsel üstünde çalışmaya başladı. Otomobil üretimi hayalinin peşinden gitmeden ilkin Edison için çalıştı.
Ford Dört Tekerlekli Bisiklet

Dört tekerlekli bisiklet, Henry Ford’un ürettiği ilk araçtır. 1896’da satışa sunulmuştur. O vakit bu araca dört tekerlekli bisiklet adı verildi. Ek olarak bu aracın gazla çalışan 4 beygir gücünde bir motor ve bir vites kutusu vardı. Henry, dört tekerlekli bisikleti Edison Illumination Company’de çalışırken inşa etti. İddialara bakılırsa American Machinist’in Kasım 1895 sayısında gazla çalışan araçlarla ilgili bir makaleyi okuduktan sonrasında bu aracı inşa etmiştir.
Brezilya Fordlandia Projesi

Ford Motor Company ile ilgili bir başka garip ve azca malum gerçek var. Bu gerçek Fordlandia’dır. Amerikalı aile, 1928’de Brezilya Amazon yağmur ormanlarında ufak bir köy kurmaya çalıştı. Düşünce, birden fazla amaca hizmet edecek büyük projeydi. Henry, fabrikaları için taze kauçuk tedarik ederken mahalli halk için büyük iş fırsatları yaratmak istedi. Hemen sonra proje başarısız oldu ve arazi 1934’te terk edildi.
GT40 ve Le Mans Hikayesi

Le Mans, dünyanın en eski otomobil yarışı sporudur. Fransa’da düzenlenir. İlk yarış 1923’te yapılmış oldu. Ek olarak bu yarış o denli önemliydi ki dünyanın en iyi spor otomobillerinin belirleyicisi oldu. 1966’da Ford Motor Company, Ford GT40 ile yarışa girdi ve Ferrari’nin altı senelik yengi serisini kırdı. Hemen sonra da arka arkaya 4 yıl süresince kazanmıştır.
Ford Cenk Uçakları
Birinci Dünya Savaşı esnasında, Ford Motor Company harp uçakları üretti. Ford, devamlı buluş etmeye ve erişimini genişletmeye çalışan bir insandı. Henry Ford yaşamı süresince 161 değişik patente haiz oldu.
1930’larda Biyoyakıt Kullanımı
Çağdaş dünyada insanoğlu seçimlerinin gezegeni etkilediğinin hızla fark ediyorlar. 1930’larda bazı Ford fabrikaları yakıt olarak insan ve hayvan atıklarını kullandı. Daha kimse biyoyakıtın ne işe yaradığını bilmezken Henry Ford, Biyoyakıt kullanıyordu.
Henry Ford Müzesi’nde Edison’un Son Nefesinin Bulunmuş olduğu Tüp Bulunmakta
Henry Ford Müzesi, otomotiv zamanı için fazlaca mühim. İddialara bakılırsa bu müzede fazlaca değişik bir obje bulunmakta. Henry Ford, Edison’un ölmeden ilkin verdiği son nefesi, bir tüp halinde bu müzede saklamakta.
Ford F-150 Efsanesi

Ford Motor Company hakkında gerçekler ve detayları anlatırken Ford F-150’den bahsetmeliyiz. Bu vasıta, Amerikalı otomobil üreticisini tanımlayan en efsanevi araçlardan biridir. 1982 yılından beri ABD’nın en fazlaca satan aracı olan F-150 bir efsanedir.
İkinci El Ford İlanları 

Bir cevap yazın