Ford Focus Üretimi 2025 Senesinde Sona Erecek

Ford Focus üretimi 2025 senesinde sonlanmış oluyor. ABD’li otomotiv devi Ford, 24 senedir piyasada olan Focus modelinin üretiminin duracağını deklare etti. Ek olarak Ford, 4 Nisan’da sevilen modellerinden Mondeo’nun da üretimini sonlandırmıştı.
Ford Avrupa’nın Başkanı Izahat Yapmış oldu
Ford Avrupa’nın Başkanı Stuart Rowley izahat yapmış oldu. Focus’un üretiminin planlı olarak durdurulacağını doğruladı. Modelin üretildiği yapınak olan Saarlouis’in ise nasıl sonuçlanacağı belirsiz durumda. Hem de Ford, elektrikli vasıta üretim merkezi olarak İspanya’nın Valensiya kentindeki fabrikayı kullanmayı tercih ediyor. Bu durumda Almanya’daki Saarlous için fırsatları değerlendirecek.
Stuart Rowley’in açıklamaları şu şekilde;
“Saarlouis’teki vasıta üretimi için başka bir üreticiye satmak da dahil alternatif fırsat arayışındayız. Planlama döngümüzde Saarlouis’te üretilecek ek bir model yok” 
Durumu belli olmayan Saarlouis tesisinde 4 bin 600 çalışanın olduğu biliniyor. Bazı çalışanların Ford’un Almanya’daki Köln tesisine geçmesi ihtimaller içinde bir durum. Fakat gene de bir fazlaca şahıs işi olmayan duracak benzer biçimde duruyor. Ek olarak Valensiya fabrikası elektrikli vasıta üretimi için tercih edildi. Sadece gene de işten çıkarma olasılığının mümkün olduğu söylendi.
Rowley bu mevzu ile ilgili “Gerçek şu ki elektrikli vasıta üretimi daha azca insan gerektiriyor” açıklamasını yapmış oldu.
Ford, Saarlouis’teki tesisin kapatılmasından sonrasında Köln’de üretimi ağırlıklı olarak meydana getirecek. Böylece SUV modeller için olanak daha çok olacak. Hem de Volkswagen ile ortak olarak üretilecek kompakt SUV modelin de 2023 yılından itibaren burada yapılması hedefleniyor.

Elektrikli Vasıta Üretimi Artıyor
Ford Focus üretimi ilk olarak 1998 senesinde başlamıştı. Fakat son zamanlarda kompakt model için üretimde sıkıntılar mevcut durumdaydı. Bunun en büyük sebeplerinin başlangıcında tedarik zincirindeki problemler geliyor. Bu durumdan kaynaklı olarak teslimat sürelerinde 12 aya kadar gecikmeler meydana geldi. Ukrayna’da ki savaştan dolayı orada üretilen SYNC4 multimedya sistemi için tedarik sorunları oluştu. Bu durumdan dolayı üretimde aksamalar oluştu. Ek olarak Ford haziran ayının başlarında Focus üretimini azaltmak zorunda kalacaklarını açıklamıştı.
Hem de Ford, elektrifikasyona odaklanma sonucu aldı. Focus’un bir dönem elektrikli versiyonu da üretilmişti ve ABD’de satılmıştı. Fakat yeni dönemde Focus’un elektrikli araçlardan biri olup olmayacağı kesinleşmedi.
Sıfır km Ford Fiyat Sıralaması

Bir cevap yazın