Haberler

Ford, Engelli Sürücülere Destek Olacak Robotik Şarjını Kontrol Ediyor

Ford, elektrikli otomobil pazarı için yapmış olduğu AR-GE çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Sürecin şarj tarafında da çalışmalarını sürdüren marka, engelli bireylerin araçlarını şarj etmesini kolaylaştıran bir robot şarj istasyonu geliştiriyor. Almanya Dortmund Üniversitesi‘ndeki mühendisler ile beraber geliştirilen Ford robot şarj kolu prototipi bir video ile beraber tanıtıldı. Şuan kontrol aşamasında olan Ford robot şarj kolunun ilerleyen yıllarda hayata geçmesi umut ediliyor.
Engelli Sürücülerin %61’i Şarj Problemi Yaşıyor

Ford’un Avrupa pazarı için yapmış olduğu araştırmada, engelli sürücülerin %61’inin şarj etme problemini yaşayacakları ve sadece bu sorun ortadan kalkarsa elektrikli vasıta alabileceğini paylaştı. Ek olarak markanın bizlerle paylaşmış olduğu videodaki robotik kollu şarj ünitesinin engelli park alanlarına ve evlere kurularak bu problemi büyük oranda ortadan kaldıracağını belirtti. Şimdilik yalnız üniversite ile beraber geliştirilen bir araştırma projesi. Fakat iyileştirmelerin peşinden Avrupa’nın en büyük şarj ağı Ionity ile bir proje gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu da projenin hayata geçmesi için mühim bir adım.
“İleriye Bakıldığında, Süreç Sürücü Iştirakı Olmadan Tamamen Otomatik Hale Gelebilir.”
Ford, “İleriye bakıldığında, süreç, minimum yada asla sürücü iştirakı olmadan tamamen otomatik hale gelebilir. Sürücü, aracı hedefine otonom olarak ulaşmasını ve geri dönmesini elde eden altyapı ile şarj istasyonuna gönderecek.”
“Ford Hareket Özgürlüğü Sağlamaya Emin”
Ford‘un Araştırma Mühendisi Birger Fricke, “Ford hareket özgürlüğü sağlamaya emin ve şu anda aracını aracınızı şarj etmek bazı sürücüler için büyük bir mesele olabilir. Robot şarj istasyonu bir kısım için kolaylık olabilir, sadece ötekiler için kesinlikle gereklidir.” dedi.
Robotik Şarj Kolu Çeşitli Noktalarda Kontrol Edilmeye Başlandı

Prototipin ortaya çıkmasının peşinden robotik şarj kolu çeşitli noktalarda kontrol edilmeye başlandı. Otopark, yol kenarı şeklinde çeşitli bölgelere konumlandırılan şarj istasyonu kolu, sürgülü bir kapı ile saklanıyor. FordPass uygulaması üstünden sürücüler kolu özgür bırakıp kapıları açabiliyor. Arkasından robot kolun haiz olduğu kamera ile beraber otomobilin şarj kapağına doğru uzanır. Şarj ettikten sonrasında robotik kol yerine çekilir ve sürücü yerinden kalkmadan şarj işlemini gerçekleştirmiş olur.
Kaynak-1
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün