Ford 8 Senedir Pazar Lideri

Ford, 2022 senesinde Avrupa’da ticari vasıta satılmasında satış lideri olmayı başardı. Bu başarıyla beraber Ford, 8 senedir pazar liderliğini elinde tutuyor. Ek olarak bu sektörde yeni bir rekordur. Ticari üssü Ford Otosan’ın üretim gücüde bu başarının arkasındaki etmendir. Avrupa’da en fazlaca satın (1 ton segmentinde) alınan ticari van, Ford Transit Custom. Bu ticari van Ford Otosan Kocaeli’nde üretiliyor.
Ford Otosan’ın Gücü
Bu başarının peşinden Ford bazı açıklamalar yapmış oldu. Şirket; “Transit Custom’ın başarısı ve Ford Otosan’ın üretim gücüyle Ford yüzde 15 ile Avrupa’daki şimdiye kadarki en yüksek toplam pazar payına ulaşırken; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, İrlanda, Portekiz, Romanya, İsveç ve Türkiye olmak suretiyle 11 ülkedeki pazar payını yıldan yıla da artırdı” açıklamasını yapmış oldu.

Mevzuya ilişkin olarak Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep; “Sekiz yıl üst üste Avrupa pazar liderliği rekorunu kırmak; ticari müşterilerimizin Ford’a duyduğu güvenin bir göstergesi. Benzersiz yazılım, şarj ve hizmet platformumuzu Avrupa genelinde kullanıma sunarken, üretkenlik için müşterilerimizin güvenilir ortağı olmaya devam edeceğiz” sözlerini dile getirdi.
Bunlara ek olarak; “Ford Otosan, otomotiv sektörünün elektrik dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda geliştirdiği elektrifikasyon stratejisiyle yatırımlarını; Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını uzun süreden beri elektrikli ve hibrit araçlara odaklanarak sürdürüyor”. Hem de 2 milyar avroluk bir yatırımdan da bahsederek; 2021 senesinde elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari vasıta projelerinin 2026 yılına kadar ki planından bahsetti. Marka için elektrikli dönüşümünde mühim bulunduğunun altını çizdi.
Ek olarak Ford Otosan’ın elektrifikasyonu adına mühim gelişmelerden birinin E-Transit bulunduğunun altını çizdi. E-Transit‘in Avrupa’daki ilk tam elektrikli aracının gölcük fabrikasında üretildiğini dile getirerek; fabrikanın elektrik enerjisinin tamamını %100 yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini söylemiş oldu. Bunlara ek olarak; E-Transit’e dair “geçtiğimiz senenin haziran ayından bu yana Avrupa’da 2 tonluk elektrikli ticari vasıta segmentinin aylık satışlarına öncülük ediyor” açıklamasını yapmış oldu.

Son olarak, 2023 yılı ile beraber Kocaeli fabrikasında; Yeni Nesil Transit Custom grubunun dizel, hibrit elektrikli şeklinde donanımlarının üretimi gerçekleşecek. Tam elektrikli ilk donanımda bu fabrikada hattan inecek.
Eğer bu içeriğimizi beğendiyseniz; “Ford Türkiye’de Batarya Tesisi Kuruyor!” başlığımıza da göz atmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın