Ferrari’nin Genç Prensi Charles Leclerc Kimdir?

Malum adıyla Charles Leclerc; tam adıyla Charles Marc Hervé Perceval Leclerc, 16 Ekim 1997 Monako doğumlu bir yarış pilotudur. Üç Leclerc kardeşin ortanca olanıdır. Kardeşlerinden Arthur Leclerc de genç bir yarış pilotudur. Charles, Formula 1’de alışılagelmişin haricinde varlıklı bir ailenin evladı değil. Sadece babası da Charles şeklinde geçmiş zamanlarda alt Formula serilerinde yer aldı. Ek olarak vaftiz babası olan ve 2015 senesinde yaşamış olduğu kaza sonucu yaşamını kaybeden Jules Bianchi vaftiz babası; hem de bir nevi mentörüdür. Charles, hemen hemen 23 yaşlarında olmasına karşın anadili Fransızcanın yanında akıcı şekilde İtalyanca ve İngilizce konuşabilmektedir. Charles Leclerc kimdir ve Formula 1 kariyerine kadar olan süreci anlayabilmek için erken kariyerinden adım atmak gerekiyor.
Erken Kariyeri

Leclerc’in kariyeri neredeyse tüm Formula 1 pilotları şeklinde karting ile başlıyor. 2005 senesinde hemen hemen 8 yarışdayken yarış hayatına süregelen Leclerc; 2005, 2006 ve 2008 yıllarında Fransa PACA Şampiyonasını kazanarak süratli bir giriş yapmış oldu. Erken kariyerine, 2013 yılına kadar çeşitli şampiyonluklarla devam eden Charles’ın serisine noktayı koyan isim; şu an Red Bull ile yarışan Max Verstappen oldu. CIK-FIA World Championship’te son karting yılını geçiren Leclerc, Verstappen’in peşinden ikinci oldu.
Formula 3

Başarılarla dolu karting kariyerinin peşinden Formula serilerine geçmesi çok da fazla zor olmadı. İlk olarak Renault Formula 3 serisinde yarışan genç Monako’lu Nick de Vries’in peşinden ikinci sırayı aldı. Katılmış olduğu 14 yarışın 7’sinde podyum görürken, bu yarışların 2’sini kazanmıştır. Bu başarı Leclerc’e senenin çaylağı ödülünü getirdi. 2015 senesinde FIA Formula 3 Avrupa serisine geçen Charles; 33 yarışın 4’ünü kazanmıştır, 13 kez podyuma çıktı ve seriyi dördüncü sırada tamamladı. Bu ümit vaat eden başarıların peşinden, o dönemki adıyla GP3 serisine dahil oldu. ART Racing ile oldukça başarı göstermiş geçen ve şampiyona birinciliği ile biten sürem; Charles’a Ferrary Driver Academy ve Formula 2 kapısını açmış oldu. Ek olarak 2016 senesinde Haas ile kontrol sürüşleri yaparak ilk kez Formula 1 aracı kullanmış oldu.
Formula 2

Formula 3’te gelen şampiyonluğun peşinden, Ferrari Sürücü Akademisine de katılmasıyla beraber Prema Racing ile Formula 2’ye ve sondan bundan önceki basamağa adım atmış oldu. F2’de ilk yarışında üçüncü olan Monakolu pilot, ikinci yarışında ise hakkaten epik bir yarış tamamladı. Bahreyn’deki 23 turluk sprint yarışta 9.turda liderliği alan Leclerc ender görülen bir strateji ile yarışın 15.turunda pite girdi ve 14.sırada yarışa geri döndü. Kalan 8 tur ise Leclerc’in önündeki 13 rakibini geçip birinciliği alması için yeterliydi. Bu yarış sonrasında adından söz ettiren genç kabiliyet, 7 yengi ve 282 puanla ilk sırada bitirecek ve Formula 2 şampiyonu olacaktı. Heralde Ferrari Akademisinin bir üyesi olan ve üst üste 2 yıl, hem de ilk senelerinde, F3 ve F2 kazanan bir pilot için Formula 1’in kapıları ardına kadar açılmıştı. Ek olarak Leclerc yıl boyu Alfa Romeo Sauber ile Formula 1 testlerine de katıldı.
Formula 1
 

Genç pilot 2018 senesinde hemen hemen 21 yaşlarındayken Alfa Romeo Sauber ile Formula 1’e adımını attı. Takip edeni ki bunu başarmasında kazandıkları kadar, Sauber’e motor elde eden Ferrari’nin akademisinde olması da oldukça büyük bir etkendi. Charles yıla birazcık tutuk başladı. Çıkmış olduğu ilk 3 yarışta elde etmiş olduğu en iyi aşama 12.sıraydı. Sadece sezonun 4.yarışı olan Bakü ile beraber işler değişti. Bakü’de elde etmiş olduğu altıncılık ve peşinden tertipli olarak puan alır konuma geçmesi dikkat çekti. Sonrasında şanssızlıklarla dolu bir süreç daha yaşayan genç Monakolu sezonun son 3 yarışını yedinci sırada tamamladı. Altındaki otomobille oldukça başarı göstermiş işler ortaya koyan Leclerc, toplamış olduğu 39 puanla ekip arkadaşına 30 puan fark attı. Ne vakit Ferrari’ye geçeceği konuşulurken, kendini aniden Vettel’i yeterince zorlayamadığı kabul edilen Kimi Raikkonen’in koltuğunda otururken buldu. Genç pilot Ferrari Sürücü Akademisinden yükselip, Ferrari koltuğuna oturan ilk şahıs oldu. Raikkonen ise Leclerc’İn yerine Alfa’ya geçti.
Ferrari Periyodu

2019 senesinde kontrol döneminde bilhassa düzlüklerde oldukça süratli görünen Ferrari’de Leclerc’in neler yapabileceği merak ediliyordu. Genç sürücü sezona Vettel ile kafa kafaya başladı. Hatta hemen hemen ikinci yarışında; pole pozisyonunu, en süratli tur derecesini ve ilk podyumunu elde etti. Sezonu oldukça istikrarlı şekilde sürdüren Charles tam 7 kez pole pozisyonu elde etti. Ek olarak bu yarışların, biri Monza olmak suretiyle, 2’sini kazanmıştır. Sezonu ekip arkadaşının önünde tamamlayan Leclerc’in bu başarı göstermiş performansı Sebastian Vettel’in geleceğinin sorgulanmasına yol açtı. Ek olarak bu performans ona olan itimatı o denli arttırdı ki, Ferrari tarihinin en uzun soluklu kontratını aldı. Artık Ferrari’nin gelecek planlarının 2024’e kadar temel parçalarından biriydi.
2020 yılı Ferrari açısından yitik bir yıl olarak gözükse de, Leclerc farkını ortaya koydu. Altındaki pistine bakılırsa gridin en iyi 7.otomobili olabilen bir araçla 2 podyum ve 3 dördüncülük elde etti. 98 puanla sezonu 8.sırada tamamlayan Monakolu, ekip arkadaşından tam 65 puan fazla topladı. Bir bakıma Vettel ve Ferrari birlikteliğinin sonunu getiren isim oldu.
2021 sezonuna ise oldukça istikrarlı süregelen Leclerc; şu an 4 yarışta elde etmiş olduğu 2 dördüncülük 2 altıncılık ile 5.sırada bulunuyor.
Jules Bianchi İle Olan Bağları

Jules Bianchi 2014 senesinde Formula 1 yarışında geçirdiği kaza sonucu, 2015 senesinde hemen hemen 25 yaşlarında yaşamını kaybeden genç bir yarış pilotuydu. Geçirdiği kaza sonrası ortalama 10 süresince komada kalan genç pilot daha çok direnemedi. Bianchi hem de Leclerc’in de vaftiz babasıydı. Sadece bağları bu kadar rahat değil. Leclerc’in yarış kariyerinin başlamasını elde eden isimdi Bianchi. Onun katılmış olduğu bir yarış sonrası hıza olan tutkusunu keşfetmişti Charles. O dönem yaşamış olduğu kaza öncesinde Bianchi’nin Ferrari koltuğuna oturmasına ve büyük başarılar kazanmasına kati gözüyle bakılıyordu. İlerleyen yıllarda vaftiz babasının yolundan giden ve Ferrari koltuğuna oturan Charles, başarıları ona armağan edecekti. Ek olarak bir ropörtajında Bianchi’nin bu koltuğu ondan daha oldukça hak ettiğini bile söylemiş oldu.
Leclerc Gelecekte Neler Vaat Ediyor?
Bu suali tamamen sürücüler üstünden cevaplamak olanaksız. Sadece Leclerc’te şampiyonluk ışığı var diyebiliriz. Vasıta ne olursa olsun ondan en fazlasını alabilmesi, oldukça süratli öğreniyor oluşu, tek tur ve yarış aksiyonlarındaki (müdafa ve geçiş) başarısı, aşırıya kaçmayan fakat pes etmeyen tutkulu yapısı şeklinde özellikleri; Leclerc için en azından bir şampiyonluk yarışının içinde bulunabileceğini düşünmemizi elde eden sebepler. Açıkçası gelecek yıllarda Leclerc ve Verstappen içinde yaşanacak kıyasıya bir şampiyonluk mücadelesini iple çekiyoruz.
Charles Leclerc kimdir yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sonraki Formula 1 içeriklerinde görüşmek suretiyle 🙂
Formula 1 Türkiye GP İptal Edildi
İkinci El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın