Ferrari Formula1 Ekip Patronu Mattia Binotto İstifa Etti

Birkaç zamandır çekilme edeceği söylenen Mattia Binotti’nin istifası kabul edildi. 28 senedir Ferrari ile çalışan Mattia Binotto görevi bıraktı. Ferrari ise; resmi internet adresinden açıklamış olduğu duyuruda Mattia Binotto’nun istifasını kabul ettiğini duyurdu. Ferrari, “31 Aralık’ta Scuderia Ferrari Ekip Patronluğu görevinden ayrılacak olan Mattia Binotto’nun istifasını kabul etti” şekilde izahat yapmış oldu. Yeni ekip kaptanının kim olacağı ise hemen hemen belli değil.

Mattia Binotto’nun İstifa Süreci
1994 senesinde takıma katılan Binotto, Maurizio Arrivabene’nin 2019 senesinde ayrılmasıyla ekip patronluğu görevinin başına geçti. Binotto 3,5 yıl ekip patronluğu görevi yapmış oldu.  Ferrari kariyerinde aşama aşama yükselen Binotti 28 senelik Ferrari kariyerini bu yıl sonlandırdı.

Formula 1 (2022) sezonun bitmesinin arkasından bir süre sonrasında ise istifaya dair çeşitli haberler ortaya çıktı. Haberlerin bazısı Ferrari ve Binotto tarafınca yalanlandı. Ek olarak Binotto ekip patronluğu görevine oturduğundan beri sıkça eleştirilerin hedefindeydi. 2020 sezonunda ise son 40 senenin en fena sezonunu gördüler. Son zamanlarda da John Elkann’ın Binotto’ya güvenmediği iddiaları da ortaya çıktı. Peşinden Binotto’nun çekilme haberinin gelmesi de yakın oldu. Ferrari CEO’su ve Binotto mevzuyla ilgili izahat yaptılar.
İstifaya Dair Açıklamalar!
Ferari’nin CEO’SU Benedetto Vigna; “Ferrari ile 28 yılı aşkın bir süredir yapmış olduğu birçok büyük katkı ve bilhassa geçen yıl ekibi tekrardan rekabetçi bir konuma getirmiş olduğu için Mattia’ya teşekkür etmek isterim. Netice olarak, motor sporlarında en büyük ödülü kazanmak için, her şeyden ilkin dünyanın dört bir tarafındaki mükemmel hayranlarımız için mücadelemizi yenilemek için kuvvetli bir konumdayız. Scuderia’daki ve daha geniş Ferrari topluluğundaki hepimiz Mattia’ya gelecekte iyi dileklerini sunuyor” yorumunu yapmış oldu.

Mattia Binotto ise mevzuyla ilgi olarak şu sözleri söylemiş oldu; “Bunun getirmiş olduğu pişmanlıkla, Ferrari ile iş birliğimi bitirmeye karar verdim. 28 senedir parçası olduğum; fazlaca sevdiğim bir şirketten, belirlenen hedeflere ulaşmak için her türlü çabayı gösterdiğime olan inancın verdiği huzurla ayrılıyorum. Birleşik ve büyüyen bir ekipten ayrılıyorum. Gelecek için en iyisini dilediğim en yüksek hedeflere ulaşmaya hazır, inanırım, kuvvetli bir ekip. Bu karar benim için ne kadar zor olsa da bu zamanda bu adımı atmanın doğru bulunduğunu düşünüyorum. Ek olarak sözlerine teşekkürlerini de ilave ederek “Gestione Sportiva’da zorluklarla dolu fakat bununla beraber; büyük memnuniyetle dolu bu yolculuğu benimle paylaşan tüm insanlara teşekkür etmek isterim.” 
Son olarak Ferrari, yeni ekip kaptanına dair şimdilik bir informasyon vermedi. Fakat; Binotto bu yıl sonuna kadar çalışacağı, yeni ekip kaptanının ise yıl başlangıcında bakılırsa geleceği söyleniyor.
Ferrari Le Mans Hiper Aracını Tanıttı
Tailor Made ile Hususi Tasarım Otomobiller: Ferrari

Bir cevap yazın