Ferrari Ekip Patronu Görevine Frederic Vasseur Getirildi!

Ferrari’nin bu yıl yaşamış olduğu hayal kırıklığının peşinden Ferrari ekip patronu Mattia Binotto çekilme etmiş. Ferrari’de istifasını kabul etmişti. Yıl sonunda Mattia Binotto’nun ayrılması ve yerine yeni ekip patronun gelmesi bekleniyordu. Şimdi ise 25 senelik kariyeri ile Fransız mühendis Frederic Vasseur’un genel müdür ve ekip patronluğuna getirileceği belli oldu. Vasseur, yeni yıl itibariyle görevine başlamış olacak.
Medyada sıkça Binotto’nun görevden ayrılacağı iddia edilip yerine gelecek isim açıklamıştı. Fakat İlk olarak iddialar yalanlanmıştı. Haberler ise medyada da sıkça yer bulmuştu.

25 Senelik Motor Yarışları Kariyeriyle Vasseur Takımın Patronu Oldu!
Binotto’nun yıl sonu ayrılmasıyla beraber boşalan ekip patronluğu görevine Vasseur getirildi. Ferrari yapmış olduğu açıklamada, Ocak 2019 yılından beri vazife meydana getiren Binotto’nun yıl sonu ile ayrılacağını; ek olarak alanında uzun süredir deneyimi bulunan 54 yaşındaki Vasseur’un görevi üstleneceğini duyurdu. 9 Ocak itibariyle de başlayacağını belirtti.
Ferrari’nin Üst Yöneticisi Benedetto Vigna’da açıklamalar yapmış oldu. Binotto’nun istifasında da açıklamalar meydana getiren Vigna; mevzuyla ilgili olarak “Fred Vasseur’u ekip patronumuz olarak görmekten mutluluk duyuyoruz. Kariyeri süresince bir mühendis olmasının da verdiği deneyimle, pilotlarını ve takımlarını en iyiye teşvik etme mevzusunda teknik güçlerini başarı göstermiş bir halde birleştirdi. Ferrari’nin yenilenmiş bir enerjiyle büyümesini sağlamak için liderliğine gereksinim duyuyoruz” sözlerini dile getirdi.
Vasseur ise “Ferrari’nin yönetimini ekip patronu olarak aldığım için oldukça mutluyum ve onurluyum. Motor sporlarına devamlı tutkuyla bağlı olan biri olarak; Ferrari benim için devamlı yarış dünyasının zirvesini temsil etti. Maranello’daki yetenekli ve hakkaten tutkulu ekiple emek harcamayı sabırsızlıkla temenni ediyorum” dedi.

Vasseur 2016 senesinde Renault için Formula 1 takımının başındaydı. 2017 yılından bu yana Sauber “Alfa Romeo” için çalışıyordu. Kaynaklara gore kısa sürede ayrıldığını deklare etti. Ek olarak Vasseur, genç pilotları keşfetmesiyle de anılıyor.
Vasseur kariyeri süresince da pek oldukça mühim isimlerde çalıştı. Ek olarak kendisi Art Grand Prix kurucuları arasındadır. Bu kapsamda; Charles Leclerc, George Russell ve Lewis Hamilton benzer biçimde mühim kişiliklerde emek verme fırsatına haiz oldu.
Alfa Romeo’dan Izahat
Ekip, 5.5 yıl süresince Sauber’e liderlik eden Frederic Vasseur için izahat yapmış oldu. Ekip açıklamada; “Frederic Vasseur yeni partnerlere haiz olan; giderek büyüyen ve yakında büyük bir üreticinin yapınak ekibi haline gelecek parlak gelecekli bir takımdan ayrılıyor. Aramızdan bir dost; bir akıl hocası ve çalışanlarından en iyi verimi alabilen bir önder olarak ayrılıyor. Ekip tarihinde yeni bir döneme girilirken, Hinwil fabrikasında geçirdiği süre zarfında kendisine birlikte rol alan gülümsemeleri ve şakaları özleyeceğiz. Teşekkürler, Fred. Bundan sonrasında nereye gidersen git seni destekliyor olacağız.” sözleri söylendi.

Vasseur ise “Alfa Romeo’daki maceramı sona erdirmeye hazırlanırken, beraber geçirdiğimiz bu altı yıla sevgiyle bakabiliyorum.Ekip her bir çalışanına teşekkür borçluyum; zira bu ekibi tekrardan ayağa kaldıran ve sporumuzdaki basamaklarını birer birer çıkmasını elde eden onlardı. Bir ekip ve bir şirket olarak hep beraber yaptığımız işten, daha da önemlisi bundan sonraki dönem için oluşturulan temelden gurur duyuyorum.” dedi.
Ek olarak şunları sözlerine ekledi; “Fakat beni en oldukça gururlandıran şey, tüm bu tarz şeyleri mümkün kılan ve vakit içinde dostum haline gelen insanoğlu. Bu ekip devamlı evim benzer biçimde olacak ve nereye gidersem gideyim bu ekibi hep destekleyeceğim. CEO ve ekip patronu olarak vazife yaptığım süre süresince oldukça şey öğrendim ve her günün beni gelecek için daha donanımlı hale getirdiğini hissediyorum. Alfa Romeo’nun güçlenmeye devam edeceğini biliyorum ve önümüzdeki birkaç yıl içinde onları gridde en üst sıralarda görmeyi sabırsızlıkla temenni ediyorum.” Son olarak bu açıklamalar sonucunda iki tarafında karşılıklı saygı ve sevgi içinde ayrılmış olduğu görülüyor.
Ferrari Formula1 Ekip Patronu Mattia Binotto İstifa Etti
Tailor Made ile Hususi Tasarım Otomobiller: Ferrari

Bir cevap yazın