Euro 7 Emisyon Standartları Neler Getirecek?

Euro 7 emisyon standartlarına ilişkin tavsiyeler AB Komisyonundan geldi. Her insanın bilmiş olduğu suretiyle içten yanmalı motorlu otomobiller devamlı zararı dokunan gazlar üretiyorlar. Bu yüzden de çevreye ciddi bir zarar veriyorlar. Avrupa Birliği Komisyonu ise bunu engellemek adına uzun süredir otomobil üreticilerine belirli engellemeler getiriyor. Bu sayede içten yanmalı motorlu araçların çevreye verdikleri zarar minimuma düşüyor.
Elektrikli Otomobiller Kurallara Uymak Zorunda

AB Komisyonu, yeni Euro 7 emisyon standartları önerilerini sundu. Buna gore 2025’ten itibaren geçerli olacak yasada artık elektrikli otomobilleri de etkileyen kurallar da yer alacak. Üstelik emisyon standartlarına yeni maddeler de eklenecek. Bilhassa fren aşınması ve mikro plastik oluşumuna yol açan lastiklere ciddi engellemeler gelecek. Yeni standartlar yürürlüğe girince tüm yeni kayıtlı binek otomobiller fren aşınmasında yedi yedi miligramı geçemeyecek. Ek olarak 2035’ten itibaren bu oran üç miligrama kadar düşmek zorunda olacak. İlk kez ele alınan aşınma sonucu oluşan mikro plastikler sebebiyle elektrikli otomobiller, geleneksel güç üniteli modellere gore daha çok güçlük yaşayacak. Bundan dolayı elektrikli otomobiller, bataryalarında dolayı fazladan ağırlığa sahipler. Bu yüzden de lastiklerini daha çok zorluyorlar. Böylece daha çok mikro plastik üretiş oluyorlar.
Euro 7 Emisyon Standartları Bataryaları Sınırlandıracak

AB Komisyonu ek olarak elektrikli araçların batarya dayanıklık sürelerine dair sınırlamalar getiriyor. Buna gore elektrikli vasıta bataryalarının beş yıl yada 100 bin kilometre sonrasında hala yüzde 80 oranında kapasitesi olması gerekiyor. Sekiz yıl yada 160 bin kilometreden sonrasında ise bu değerin yüzde 70 olacak. Ek olarak yeni düzenleme yardımıyla benzinli ve dizel araçlar arasındaki fark da yok oluyor.  Avrupa Birliği Komisyonu, dizel araçları da benzinli araçla bir tutuyor. Buna gore kilometre başına emisyon kıymetini 60 miligram olarak belirliyor.
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın