ESP Nedir? Esp iyi mi çalışır ve ne işe yarar?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Hızla gelişen teknolojinin getirmiş olduğu en mühim nimetler içinde ESP sistemi yer alır. Nedir Bu esp Sistemi? Aslen oldukça rahat bir sistem. 4 tekerinde birbirinden bağımsız gaz verme ve frenleme kabiliyetine haiz.Fakat biz bunu heralde de bir pedal ile yapıyoruz. Kısaca 4 ayrı pedalımız bulunmuyor bildiğiniz benzer biçimde. Aracın dengesi bozulduğunda, ani virajlarda denetim kaybedildiğinde esp sistemi devreye giriyor ve aracın kaydığı yöndeki harekete bakılırsa tekere gaz yada frenleme yapıyor. Bunu tamamen elektronik yardımıyla harekete geçiriyor ve kesinlikle doğru bir karar veriyor.Esp sisteminde birçok algılayıcı sensör bulunmaktadır. Bu sayede aracın kaydığını anında anlıyor ve direk ona bakılırsa hareket veriyor. Tekerler hızı algılayıcı sistemler ile kontrolü yeniden size veriyor.  Direksiyon açısı algılayıcısı, Fren tazyik algılayıcısı benzer biçimde birçok sistem burada yönetimi sağlıyor. Yanal hız algılayıcı sistem ile de aracın savrulduğunu derhal kavrıyor.Yaşam kurtaran esp sistmei ile artık sürüşler oldukça daha güvenli hale geliyor. Süratli bir halde viraja girdiğinizde kontrolü yitirmek kaçınılmaz olur. Direksiyon açı algılayıcı derhal sensörler yardımıyla esp yi devreye sokabilmektedir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Yazın Kış Lastiği Kullanılır mı?ESP Dönem Dışı Bırakılır mı?
Kışın karlı ve buzlu yollarda esp dönem dışı bırakılarak kapatılabilir. Çamurlu alanlarda daha kolay hareket etmek için esp kapatılabilir. Esp off tuşuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz. Ek olarak drift tutkunları da otomobilinden tam anlamıyla drift zevkini alabilmek için esp modunu kapatabilirler.
ESP SİSTEMİ Alttaki destek bileşenler yardımıyla sorunsuz bir halde hareket etmektedir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Aks Boşluğu Iyi mi Anlaşılır ?ABS Denetim Ünitesi
Tekerlek Hızı Algılayıcısı
Direksiyon Açısı Algılayıcısı
Yanal Hız Algılayıcısı
Motor Denetim Ünitesi
Otomatik Gaz Subapı/Enjeksiyon Pompası
Fren Basıncı Algılayıcısı Traktör frenleriniEsp oldukça yararlı bir sistemdir. Arabanın kaymasını, kontrolünü kaybetmesini kati olarak engelliyor. Bu sayede kaza oranlarını ciddi seviyede azaltıyor. ESP dönem dışı bırakmak isteyen kullanıcılar da olabiliyor. Doğal olarak ki bunu asla tavsiye etmiyoruz.( Bir tek belirli şartlarda kapatılabilir)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir