Eşarj Elektrikli Araçlar İçin Şarj Fiyatlarını Güncelledi

Eşarj elektrikli araçlar fiyat güncellemesi yapmış oldu. Böylece elektrikli vasıta şarj etme fiyatı Türkiye genelinde bir kez daha artmış oldu.
Elektrikli araçlara geçiş hem sektörel gelişmeler hem de kullanıcı talepleri ile her geçen gün ivme kazanıyor. Birçok otomobil devinin yanı sıra yeni girişimlerin de söz sahibi olduğu elektrikli vasıta pazarı kendisiyle birlikte altyapı gerekliliğini de getiriyor. Bu anlamda da hem dünyada hem de Türkiye’de çeşitli adımlar ardı ardına geliyor. Eşarj da tam 49 yıl Türkiye genelinde şarj ağı işletmeciliği faaliyeti için lisansı elinde tutuyor. Bu yüzden fiyat değişimleri ilk Eşarj tarafınca açıklanıyor.

Son olarak Sıkıntılı Enerji bünyesinde hizmet veren ZES, Haziran ayında elektrikli vasıta şarj tutarları için izahat yapmıştı. Şimdi ise kullanıcılarına bir e-posta yolu ile fiyat artışının geleceğini söylemişti. Sadece hemen hemen ZES tarafınca net bir izahat gelmedi. Böylece Ağustos 2022’nin ilk şarj zammı Eşarj ile gelmiş oldu.
Eşarj Artık Tutarları kWh Üstünden Belirleyecek

Eşarj, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Türkiye genelinde elektrikli vasıta şarj istasyonu ağı işletme lisansına haiz. Buna gore şarj tutarları ile ilgili değişim hayata geçirmeye da resmi olarak hakkı var. Eşarj da buna dayanarak artık tüm şarj işlemlerinde tutarları kWh üstünden belirleyeceklerini belirtti. Böylece Ağustos 2022 itibariyle elektrikli vasıta şarj tutarları değişmiş oldu.
İşte Güncel Eşarj Elektrikli Araçlar Tarifesi

Tarife
Fiyat

22 kVA’a kadar tüm AC soketler
6 TL / kWh

60 kW’a kadar tüm DC soketler
6.50 TL / kWh

Öteki Tüm DC soketler
7 TL / kWh

 
İstanbul’daki Elektrikli Vasıta Şarj İstasyonları

Bir cevap yazın