Enjektör Arızasını {Nasıl} Anlarız?

Günümüzde neredeyse tüm araçlar enjeksiyonlu motor tipine haizdir. Vatanımızda önceki yıllarda karbüratörlü araçlar üretilirken 2000’li yıllardan itibaren, otomobillerin bir çok enjeksiyon teknolojisi ile donatıldı. Benzinli motorlarda karbüratör, yakıt enjeksiyonu sistemi bilinmeden ilkin en iyi sistem idi. Sadece çağıl içten yanmalı motorlarda ise bu sistem kullanılmamaktadır. Peki ya enjeksiyon nedir? Enjektör Arızasını {Nasıl} Anlarız? Gelin hep beraber inceleyelim…
Enjektör Nedir?

Enjektör yakıtı alıp yanma odasına miktarını ayarlayarak gönderen bir parçadır. Otomobillerin emek vermesi için kalp durumunda olan parçalardan bir tanesidir. İki değişik yakıt türü için üretilen enjektörler kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar dizel enjektör ve benzinli enjektördür.
Enjektör açıldığında benzin basıncı ile benzin ince delik yada deliklerden emme manifoldundan geçen havanın üstüne püskürtülür. Böylece ufak partiküller halindeki yakıt yanma odasına doğru harekete geçer.
Enjektör Arızasının Sebepleri Nedir?

Enjektör arızası başlıca sebeplerinden en önemlisi kalitesiz yakıt kullanmaktır. Yükselen yakıt fiyatlarından dolayı kalitesiz uygun fiyatlı yakıtlara yönelen vasıta sahipleri aslen kar yapacakken istemeden zarara uğramaktadırlar. Ucuz yakıtın karşılığı, enjektör arızasına sebep olmaktadır.
Bir öteki husus ise aracınızın bakımlarına ehemmiyet vermelisiniz. Aracınız benzinli yada dizel fark etmeksizin periyodik bakımlarını gününde yaptırmanız aracınızın aksamlarının daha uzun ömürlü olmasına olanak sunmaktadır.
Mesela aracınız benzinli ise benzin filtrenizin tertipli olarak değişmesi gerekmektedir. Zira yakıt filtresi benzinin enjektöre gönderilmeden ilkin süzülmesini ve temizlenmesini sağlar. Yakıt filtresinin eskimesinden dolayı enjektöre kirli benzin geçirerek enjektörün tıkanmasına niçin olur. Buda enjektörde arızalanmaya sebep olacaktır.

Enjektör Arızası Nedir? {Nasıl} Anlarız?
1) Yakıt Tüketiminde Artış

Kaçıran bir yakıt enjektörü, yanma çevriminde yanlış strokta bile motora yakıt damlatıyor olabilir. Bu, herhangi bir halde güç üretmeye katkıda bulunmadığı için boşa harcanmış bir yakıttır.
2) Aracınız Geç Marş Alır
Sabahları marş bastığınızda geç emek verme problemiyle karşılaşıyorsanız birden fazla sebebi olabilir. Sadece yakıt enjektörünün taşırması da aracın boğulmasına ve geç çalışmasına niçin olmaktadır.
3) Vasıta Rölantide Beklerken Stop Eder

Işıklarda beklerken ve veya vitesi boşa attığınızda aracınız stop eder. Yada vites geçişlerinde devir saatinde süratli düşmeler ve dalgalanmalar olmaktadır.
4) Aracın Hızlanmasında Problemler Görülür
Eğer aracınızın Enjektör’ü arızalanmış ise sürüş esnasında aracınızdaki performans düşüklükleri gözle görülür bir hal alır.
Enjektör Arızasında Yapılması Ihtiyaç duyulan Nedir?
Bu sorunla karşılan vasıta sahipleri ilk etapta enjektör temizleyici ürünleri deneyebilirler. Bilindik ve kaliteli marka ürünleri tercih etmeniz aracınız için daha güvenilir olacaktır. Enjektör temizleyiciden herhangi bir yarar alamadıysanız, olabildiğince kısa vakit içinde aracınızı servise ve veya ustanıza götürmeniz enjektörün motora zarar vermesini önleyecektir.
Sıfır Kilometre Otomobil Modelleri🚗

Bir cevap yazın