Enjeksiyon arızası nedir ve nasıl giderilir

Enjeksiyon Arızası

Enjeksiyon arızası genel anlamda dizel araçların başına gelen arızalardandır.

Motor çalışmak için enerjiye gereksinim duyar , bu enerjiyi elde eden ve yakıt iletimini elde eden sistem enjeksiyon sistemidir. Motor devri, gaz tepkimeleri, aracın ivmelenmesi şeklinde ani durumlarda hava yakıt karışımının denetim eder. Yakıt iletim kanalarında ki daralma ve tıkanmalar enjeksiyon arızasına sebep olur.

Enjeksiyon Kanalları Niçin tıkanır?

En mühim sebebi fena yakıt olan enjeksiyon arızaları sensörler yardımı ile arıza lambasının yanmasını sağlar ve vasıta makinaya bağlandığında arıza kodundan tespiti yapılır. ikinci durum ise enjektörlerin yanması durumudur ve motor beyni kaynaklı bu biçim arızalara sıkça rastlanmaktadır.

Enjeksiyon Arızası Yaşamamak İçin Alınabilecek Tedbirler

  • Kaliteli Yakıt kullanmak
  • Güvenilir istasyonlardan yakıt alın (Aşırı ısıtılarak genleştirilen yakıtlar incelir ve kalitesi düşer)
  • aracınızın motor bakımlarını tertipli olarak yaptırın
  • Yakıt filtrenizi belli aralıklarla kesinlikle değiştirin.

Enjeksiyon Arızası nasıl Anlaşılır?

  • Aracın tüketim değerleri yükselirken verimlilik düşer. Daha çok yakıt yakmanıza karşın, hızlanma, sürat ve konfor olarak karşılığını alamazsınız.
  • Aracınız sabahları geç çalışabilir, motor soğukken ansızın stop edebilir, rolantide dalgalanmalar ve düşük devir sebebiyle trafikte hareket halinde stop etme durumları yaşanabilir.
  • Aracın gaz tepkileri yavaşladıysa
  • Egzostan pişmemiş yakıt atılıyorsa

Aracınızda enjeksiyon arızası emareleri var ise yada motor arıza lambası yanarak uyarı verdiyse aracınız için ucuzdan pahalıya deneyebileceğiniz yöntemler vardır. Aracınızın yakıt sistemine Carbon clean denen temizlik işlemi yaptırarak çözüm arayabilirsiniz. Dizel motor katkılarını deneyebilirsiniz. Bu katkılar motorun içindeki kurumları temizler sadece bazı durumlarda EGR valfi şeklinde parçalarda partikül filtresinde tıkanmalara sebep olabilir. İyi araştırılarak uygulanması yararlı olacaktır. Enjektörlerin sökülerek temizlenmesi ve memelerin değişimi ve ayarlarının tekrardan yapılması. bu biçim çareler netice vermezse aracınızın enjektörlerini değişiklik yapmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın