Engelli Bireyler için MINI Cooper SE Hususi Versiyon

Engelli bireyler için MINI COOPER yeni bir MINI COOPER SE hususi versiyonu geliştiriyor. MINI daha çok farkındalık yaratmayı amaçlıyor!
Engelli bireylerin, elektrikli mobiliteden daha çok yararlanabilmesi adına MINI markası hususi bir tasarım geliştirmeye başladı. İlk olarak kapsayıcılık adına her ayrıntının detaylıca düşünüldüğü bu hususi versiyon araçta bir tek ellerinizi kullanarak otomobil kullanabileceksiniz.
Engelli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılabilmesi adına geliştirilen bu sistemde BMW Group Sürüş Deneyimi Programının eğitmeni Tina Schmidt- Kiendl’dan esin alınmakta. Öyleki ki Tina, elektrikli iskemle kullandığı için hareket kabiliyetindeki sınırlama sebebiyle engelli bireylerin gereksinimlerini idrak etmek adına doğru şahıs.

MINI Cooper SE Hususi Versiyon
MINI Cooper SE iç mekanı direksiyon simidinin ön yüzüne yerleştirilen halkayla değiştirildi. Avuç içiyle halkaya basarak gaz pedalına komut verilen bir özellik getirilmiştir. Bu sayede hem direksiyon hakimiyeti hem de sürüş kontrolü daha kolay bir hale ulaştı. Sol bölümde bir fren içeriyor, sağ bölümde ise başka bir formda fren bulunmakta. Otomobilin öteki pedalları ise ihtimaller içinde bir çarpmayı engellemek amaçlı kapaklarla kapanmıştır.
Kullanım kolaylığı açısından her şey düşünülmüş ve rejeneratif frenlemeye haiz. Ellerinizi direksiyonun üstünde bulunan halkadan çektiğinizde aracın frenleme yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Fakat engelli sandalyesi kullanan bireyler için şarj portlarının daha yukarılarda olması oldukça zorlayıcı. Bu yüzden şarj istasyonuyla ilgili meydana getirilen tasarımların tekrardan gözden geçirilerek, daha kullanıcı odaklı yapılması gerekmekte.

Engelleri bireylerin direksiyonda kendilerine güvenmelerini sağlamak ve güvenliklerini arttırmak amaçlı MINI, Almanya’da bir merkezde kurs vermekte. Böylece bu kurs kapsamında sürücüler, değişik yol yüzleri üstünde frenleme yapmayı deneyim edinecekler. Bununla birlikte acil durumlar için yapılabilecekleri de öğrenmekteler.
Tina Schmidt MINI Cooper SE hususi versiyonu tanıtırken, engelli sandalyesi kullanan bireyler için şarj portlarının yukarıda yer almasının oldukça zorlayıcı olabildiğinden bahsediyor. Şarj istasyonlarının ve araçların engelli bireyler adına daha kapsayıcı hale getirilebilmesi için çalışmaların yapılması gerektiği öngörülmekte.
MINI hususi versiyon tasarımlarında kullananların konforunu ve gerekseme duydukları sistemi geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak adına kurumların ve markaların üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekmekte. Bu doğrultuda meydana getirilen çalışmalara destek vermeleri de beklenmekte.
TRİNK SAT
ARABAM GARAJ

Bir cevap yazın