Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Nedir?

Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu‘nu petrol tutarları güncellenirken oldukca fazla duyuyoruz. Elektrik piyasasını düzenlemek için 2001 senesinde kurulan kurum daha sonrasında akaryakıt fiyatlarını düzenlemek için yetkilendirilmiştir. Son zamanlarda adını oldukca fazla duyduğumuz Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nu sizler için detaylıca açıkladık. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Nedir?
EPDK Hakkında

Kurum, 4628 sayılı kanun ile verilen yetkilerle enerji piyasaları hakkında temsil ve karar organıdır. Dokuz üyesi bulunmasıyla beraber bu üyeler bakanlık tarafınca atanır. Bağımsız nitelikteki üst müessese yansız üyeler tarafınca kurallar dikkate alarak yönetmeyi hedefliyor.
2001 senesinde kurulan, enerji piyasalarını düzenleyen ve denetleyen kurum; enerjinin sürekliliği ve standardını hakkında düzenlemeler yapar. Elektrik piyasasından hemen sonra ise naturel gaz, petrol ve LPG’yi düzenlemesi için yetkilendirildi. Şu demek oluyor ki elektrik ve akaryakıt tutarları hakkında her tülü düzenlemeyi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yapıyor. Ankara’da faaliyetlerini sürdüren kurum Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı‘na bağlıdır.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Görevleri Nedir?

Kuruluşundan itibaren verilen yetkilerle beraber elektrik, naturel gaz, petrol ve LPG piyasaları ile ilgili her türlü düzenleme ve çalışmalarından görevli olmuştur. Ana amacı kalite standartlarına uygun ve düşük maliyetli olarak düzenlemektir. Sektördeki özelleşmeyle beraber sorumlulukları artan EPDK’nın temel görevleri şu şekildedir;

Piyasada belirlenen fiyatlara uyulmasını sağlar.
Fiyatlandırma temellerini günceller ve tutarları güncel kur ve enflasyona gore formüllerle belirler.
Kalite ve performans standartlarından mesuldür.
Enerji piyasasında yetkileri bulunan şirketlerin haklarına gore çeşitli lisanslar verir.

EPDK ve Enerji Piyasalarının Rekabete Açılması
Senelerdir kamu tekelinde yönetilen kurum, bağımsız bir otorite olarak kurulmuştur. Avrupa Birliği’ne uyum sürecimizde 1996 ve 1998 yıllarında gösterilen direktiflerle beraber yetkileri belirlenmiştir. Bu sayede yalnızca düzenleyici rol ile tam rekabetçi bir tutum öngörülmüştür. Bu direktifin içinde tedarikçisini seçme hakkı ve adil olarak yaralanma şeklinde mühim maddeler yer almıştır. 2001 senesinde ise rekabete açılması adına ilk adımlar atıldı ve devlet güvencesi altına alınmış oldu. 2003’de petrol, 2005’de LPG, 2013’de ise yenilenen elektrik piyasası kanunlarına uygun yetkilerini kullanarak sürdürüyor.
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

Bir cevap yazın