Enerji Krizi Avrupa’daki Otomobil Üretimini Etkiliyor

Enerji Krizi Avrupa’daki Otomobil Üretimini Etkilemeye Başladı!
Avrupa’da otomobil üretiminin bu senenin sonlarından itibaren düşmeye başlamış olacağı bilgisi S&P Global Mobility tarafınca paylaşıldı. Düşen üretim adetleri 2023 yılına kadar devam edecek. Geçtiğimiz dönem içinde de otomobil sektöründe yaşanmış olan enerji krizlerinin gene sektör üstünde yarattığı etkiyi görmüştük. Birden fazla yapınak üretimini belirli bir süre içinde olsa durdurma sonucu almıştı. Bazı analistlere gore kasım ayından 2023 yılının ilkbahar aylarına kadar olan süreçte benzer problemler otomotiv sektörünü etkileyecek. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğin detaylarını beraber inceleyelim.

Enerji Krizi Avrupa’daki Otomobil Üretimini Etkilemeye Başladı
Avrupa’daki tüm hükümet emek harcamaları otomotiv sektöründeki enerji krizi tesirini azaltmaya yönelik yapılmakta. Sadece bu emekler gene de sektördeki problemleri kapatmaya yetmeyecek. Alınan bilgilere gore, fabrikalarda yaşanmış olan parça kıtlığı sebebiyle üretimi hemen hemen tamamlanmayan araçların sevkiyat durumları durdurulmuştur. Tahmini sayılara bakıldığında ise fabrikaların çeyrek başına 4 milyon ve 4.5 milyon içinde vasıta üretimi yapacağı bilinmekte. Fakat enerji kıtlığı sebebiyle üretime engellemeler getirilmesi halinde bu oranın yarıya düşme olasılığı oldukça yüksek.
Bu aşamada enerji kriziyle bağlantılı olarak tedarik zincirinde yaşanmış olan baskının göz önüne alınması gerekiyor. Avrupa’da yer edinen en büyük otomotiv üretim tesislerinde meydana getirilen analizlere gore; ülkelerin enerji kriziyle {nasıl} baş edecekleri yönünde bir çözümleme sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlara bakıldığında Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nin organik gaz üretiminden türetilmekte olan elektriğe düşük seviyedeki bağımlılığı dikkat çekti. Sonuçların sıralaması yapıldığında bu iki ülkeyi İtalya, İspanya ve Belçika takip etmekte. Bu ülkelerde yer edinen üretim tesisleri üretim hedeflerini ilerleyen dönemler içinde tekrardan gözden geçirmek durumunda kalabilirler.
Avrupa’da yaşanmış olan enerji krizinin otomotiv sektörüne yansıyan tesirleri hakkında araştırma icra eden analist Edwin Pope röportajında “Otomotiv sektöründe, tedarik zincirinin baskısı yoğun olacak. Bilhassa vasıta üretimi mevzusunda yukarı doğru bir ivme kazandıkça.” ifadelerine yer verdi. Avrupa’da yaşanmış olan enerji krizi sebebiyle vasıta üretimi çeyrek başına 1 milyon adetten daha çok düşme yaşayacaktır.
Sizler Avrupa’da yaşanmış olan enerji krizi sebebiyle otomotiv sektöründe yaşanacak ihtimaller içinde problemler hakkında neler düşünüyorsunuz? Tavsiye ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Hem de yorum kısmında düşüncelerinizi de belirtebilirsiniz.
TRİNK SAT

Bir cevap yazın