En Yeni Haliyle Mercedes-Benz E-Serisi Karşınızda!

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz, sevilen E-Serisi’nin yeni versiyonunu tanıttı. Otomotiv dünyasında öncü markalar içinde yer edinen Mercedes-Benz, yeni serisiyle dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Ek olarak Mercedes-Benz, Yeni E-Serisi’nde tasarım dilini fazla değiştirmemiş. Fakat marka yenilikçi teknolojik sistemleri araca entegre etmiş. Bununla birlikte E-Serisi’nin fiyatı ise en oldukca dört gözle beklenen mevzular içinde.
Mercedes-Benz E-Serisi Tasarımı

Tasarım dili olarak markanın öteki modellerinden ayrılmayan E-Serisi’nin önündeki büyük panjurlar dikkat çeken ilk detaylar içinde içeriyor. Hatta bazı kaynaklar bu tasarımı EQ modellerine benzetiyor. Aracın arka bölümünde yenilenen stop lambaları ve gömme kapı kolları şık detaylar içinde göze çarpıyor. Zarif tasarıma haiz E-Serisi’nin pek oldukca renk seçeneği de bulunuyor. Renk seçenekleri içinde; obsidiyan siyah, nautik mavisi, kadife kahverengi, grafit grisive ileri teknoloji gümüşü, siyah ve kutup beyazı içeriyor. Bunun yanında kişiselleştirmeyi olanaklı kılan MANUFAKTUR ile renkler, hususi tavan döşemeleri ve kaliteli süslemeler kullanıcıları bekliyor.
Ek olarak gezi konforuna geçmeden ilkin aracın değişen aks, genişlik ve uzunluk ölçülerine bakmakta yarar var. Bu sebeple bu faktörler, aracın iç konforu ile doğru orantılıdır. Ilk olarak aracın uzunluğu 4.949 mm olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda Mercedes-Benz’in E-Seri’sini ortalama 2 santimetre kısaltıldığı görülüyor. Aks mesafesi 2.921 mm olarak yenilenirken genişliği ise 1.91 metre olarak karşımıza çıkıyor. Yenilenen boyutları yardımıyla gezi konforu daha üst bir düzeye taşınıyor. Bununla birlikte Mercedes-Benz E-Serisi’nde vasıta içi ergonomiye de büyük ehemmiyet veriyor. Mesela ambiyans aydınlatmaları vasıta içinde meydana getirilen ayarlamalara nazaran renk değiştiriyor. Bunun yanında açılıp kapanabilir “panoramik sunroof” kısaca panoramik cam tavan yardımıyla yolcular diledikleri gezi konforunu seçebiliyor.
Mercedes-Benz E-Serisi Teknik Özellikleri

Yeni E-Serisi, W213 kasasından sonrasında W214 kasası ile Mercedes-Benz severin karşısına çıkıyor. Sedan vasıta tipi modelimiz geleneksel yapısından taviz vermiyorken yenilikçi yaklaşımından da kaçınmıyor. Yüksek çözünürlüğünde olan multimedya sistemi elde eden MBUX Superscereen, modelin öne çıkan özellikleri içinde içeriyor. Vasıta, gelişmiş suni zekası yardımıyla pek oldukca uygulamanın kullanımına da olanak sağlıyor. Mesela vasıta içinde yer edinen kamera yardımıyla Zoom ve TikTok uygulamalarının kullanımı mümkün kılınıyor. Bununla beraber araçta selfie de çekilebiliyor olması dikkat çeken özellikler içinde içeriyor. Ek olarak E-Serisi, DOLBY ATMOS şeklinde gelişmiş ses sistemine haiz. Adaptif süspansiyonu yardımıyla model, saatte 120 km hızın üstüne ulaştığında iki santimetre yere daha yakın bir konuma geçebiliyor. Bu sayede yol tutuşu arttırılıyor. Ek olarak E-Serisi’nin donanım özellikleri içinde da pek oldukca gelişmiş sistem bulunuyor. Bu donanım sistemlerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

PRE-SAFE Plus
Etken fren yardımcısı
Dijital hava kanalları
Etken dur-kalk yardımcısı
URBAN GUARD vasıta koruma
Etken acil durdurma yardımcısı
Kaçınma manevrası yardımcısı
Alçaltılmış konforlu süspansiyon
DISTRONİK, Etken takip yardımcısı
PRE-SAFE Impulse yan güvenlik sistemi

Beygir Gücü ve Tork Değerleri
Elektrifikasyon mevzusuna oldukça ehemmiyet veren Mercedes-Benz, E-Serisi’nde de bu ciddiyetini devam ettiriyor. Modelin motor seçenekleri içinde PHEV ve yarı hibrit versiyonlar içeriyor. Bununla beraber PHEV modellerinin beygir ve tork gücü aşağıdaki tabloda içeriyor.

Model
Beygir Gücü & Tork (İçten Yanmalı)
Beygir Gücü & Tork (Elektrik Motoru)
Toplam Sistem Gücü Ve Torku

Mercedes-Benz E 300e
150 kW-204 PS / 320 Nm tork
95 kW-129 PS / 440 Nm tork
230 Kw-312 PS / 550 Nm tork

Mercedes-Benz E 300e 4Matic
150 kW-204 PS / 320 Nm tork
95 kW-129 PS / 440 Nm tork
230 Kw-312 PS / 550 Nm tork

Mercedes-Benz E 400e 4Matic
185 kW-252 PS / 400 Nm tork
95 kW-129 PS / 440 Nm tork
280 kW-380 PS / 659 Nm tork

Yarı hibrit versiyon modelleri de oldukça kuvvetli motora haiz. E200d ve E200d 4Matic, 197 beygir gücü üretebilirken 440 Nm torka çıkabiliyor. Ek olarak E200 ile 204 beygir güç üretebiliyor. Bununla birlikte model 320 Nm tork üretebiliyor. Modellerin 0’dan 100 kilometreye saatte hızlanması ise küçük değerlerle farklılaşıyor:

E200d: 7,6 saniye
E200d 4Matic: 7,8 saniye
E200: 7,5 saniye

Mercedes-Benz Fiyatı
Bununla birlikte üretiminin Pekin ve Sindelfingen de başlamış olacağı Mercedes-Benz E-Serisi’nin fiyatına dair kati bir duyuruda bulunmuyor. Sadece serinin çıkış tarihinin 2023 senesinin bitişine doğru olacağı düşünülüyor.
Mercedes-Benz E-Serisi içeriğimizi beğendiyseniz “Mercedes Benz Fiyat Sıralaması (Aylık Güncellenir)” başlığımızda dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın