En Oldukça Otomobil Üreten 10 Ülke

Otomotiv endüstrisi, dünyanın en büyük endüstrileri içinde içeriyor. Oldukça büyük bir endüstri olmasıyla beraber yan sanayilerin oluşmasına da sebep olmuş ve büyük bir pazar haline gelmiştir. Hatta bugün Japonya ve Almanya şeklinde kuvvetli ülkelerin, daha da güçlenmesini elde etmiştir ve en büyük sebepler içinde yer almıştır. Peki dünyada en oldukca otomobil üreten 10 ülke hangisi? En oldukca otomobil üreten 10 ülke sıralamasında Türkiye var mı?
10 Tayland

Tayland’da ki otomotiv endüstrisi Güneydoğu Asya’nın en büyük sektörüdür. Her yıl 2 milyondan fazla vasıta üreterek, Japon, Çin ve Amerikan araçlarını lisanslı bir halde üretir. Bilhassa kamyon üretiminde dünyanın en büyüklerinin içinde içeriyor.
9 İspanya

Otomotiv sektörü İspanya için en büyük iş kaynaklarından biridir. Avrupa’nın ise Almanya’dan sonrasında en büyük otomobil üreticisi ülkesidir. Dünyanın önde gelen otomobil markalarının, İspanya’da toplamda 17 fabrikası vardır.
8 Brezilya

Dünya’daki bir çok otomobil devi markalar araçlarını Brezilya’da üretiyor. En büyük otomobil üreticisi ülkeler arasına giren ülke bu yıl 2,25 milyon vasıta üretti. Ülkede; Volkswagen, Fiat ve Renault şeklinde daha bir oldukca markanın aracını üreten toplamda 27 otomobil fabrikası var.
7 Meksika

En oldukca otomobil üreten ülkeler sıralamasında Brezilya’yı geride bırakarak Meksika, 3,15 milyon vasıta üretimiyle yedinci sırada yer aldı.
6  Almanya

Almanya otomotiv endüstrisi, bugün hala dünyanın en büyük iş verenlerinden biridir. Dünyanın en büyük otomobil markalarına ev sahibi meydana getiren ülke, geçtiğimiz yıllarda 4. sırada yer alırken 2022 senesinde 3,31 milyon üretimle altıncı sırada yer aldı.
5  Cenup Kore

Cenup Kore 3,46 milyon üretimle dünyanın en büyük 5. otomotiv üreticisi olarak içeriyor. En oldukca vasıta üreten markası ise Hyundai, arkasından ise Kia geliyor. Senelerdir otomobil piyasasına oldukca büyük katkıda bulunan ülkenin otomobil endüstrisi en büyük gelirlerinden biri.
4  Hindistan

1,3 milyar nüfusu içe Hindistan’da ucuz en büyük otomobil üreticisi ülkeler içinde içeriyor. Üretilen araçların yüzde 80’i binek otomobilken yüzde 20’si ticari araçtı. Bu şirketlerin başlangıcında; Mahindra Electric, REVAi ve Tata Motors geliyor.
3  Japonya

Japonya bu yıl 7,85 milyon motorlu taşıt üreterek küresel anlamda neredeyse araçların yüzde 10’unu üretti. Bu sayı 2019 senesinde 9,7 milyon adetken parça tedariki sorununu gözler önüne serdi.
2  ABD Birleşik Devletleri

ABD’nin bu yılki üretimi 9,17 milyon oldu. Bu sayede dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi konumunda yer aldı. Binek otomobil üretimi Japonya ve Almanya’nın arkasında olsa da, hala ikinci sırada. Bilhassa ABD’da Cadillac, Chevrolet ve Hummer şeklinde daha bir oldukca marka araçları üreten şirket popülasyonun yüzde 17’sini oluşturuyor.
1  Çin

Çin öteki sektörlerde olduğu şeklinde otomotiv üretiminde de birinci sırada içeriyor. Ülkenin senelik bazda motorlu taşıt üretimi ise 26,8 milyon. Üretilen araçların yüzde 83’ü binek otomobillerken, yüzde 4’ü ticari vasıta üretimiydi.
Türkiye Listede Kaçıncı Sırada?

Türkiye 1,27 milyon motorlu taşıt üretimiyle dünyada 13. sırada içeriyor. Asya ve Avrupa içinde yer almasıyla stratejik bir konumda yer edinen Türkiye, genç popülasyonu ve hem Asya hem Avrupa’ya ihracatın daha kolay hale gelmesine niçin oluyor. Bundan dolayı bir oldukca marka ve model devletimizde üretiliyor.
Kaynak-1
Trink Sat!
Arabam Kaç Para?

Bir cevap yazın