En Başarı göstermiş Le Mans Pilotu Tom Kristensen Kimdir?

Le Mans denildiği vakit aklımıza gelen ilk adlardan biri Tom Kristensen olmakta. Tom Kristensen “Bay Le Mans” takma adına haizdir. Tom Kristensen, 24 Saatlik Le Mans yarışlarında en fazla yengi rekoru kırdı. Başarı göstermiş Le Mans pilotu hakkında özetlemek gerekirse özet geçecek olursak 1967’de Danimarka’nın Hobro kentinde dünyaya geldi. Yarış kariyerine 1984’te 17 yaşlarında başladı. Kariyerinin ilk yıllarında karting turnuvalarında kazanılmış olduğu şampiyonluklar, başarıya ulaşmış bir pilot olacağının göstergesiydi. Ek olarak 1993’te Japon Formula 3 şampiyonu oldu.
Kristensen’in kariyeri, 2007 senesinde Almanya’daki Hockenheimring yarış pistinde bir kazaya karışmasıyla bitme noktasına geldi. Kısa devam eden sorunlu süreçte korkulan olmadı. Kristensen 2008 24 Saatlik Le Mans yarışı ile kazanma zincirini devam ettirdi. İşte Tom Kristensen Kimdir? Hakkında garip gerçekler…
Tom Kristensen KidsAid Danimarka Büyükelçisi

Tom Kristensen için yaşam pistlerden ibaret değil. Bu kaide birçok yabancı motor sporlarıyla uğraşan kişiler için benzerdir. Sadece Tom Kristensen, hasta ve savunmasız evlatları destekleyen kar amacı gütmeyen bir müessese olan KidsAid’in yöneticilerinden biridir. Kristensen, global bir yardım kuruluşu olan KidsAid’in Danimarka Büyükelçilisidir. Bu mevzu, yarış kariyeri için oldukça mühim olmayabilir fakat Le Mans yarışlarının en iyisi olarak adlandırılan Tom Kristensen’in ince düşüncesini birçok sporcu örnek almalı.
Tom Kristensen FIA Onur Sıralaması

2019 senesinde en başarıya ulaşmış seçilen 29 Le Mans sürücüsü, FIA tarafınca onurlandırıldı. Etkinlik Paris’teki Automobile Club de France’da gerçekleşti. Tom Kristensen, Audi sürücüleri Loic Duval ve Allan McNish ile beraber FIA ​​Onur Sıralaması’nde yer aldı.
Tom Kristensen: The Book
Motor sporları hakkında kitap okumayı sevenler için bir müjdemiz var. Tom Kristensen’in kitabı oldukça detaylı ve yol gösterici bilgilere haiz. Otobiyografide olan Tom Kristensen: The Book’da Le Mans 24 Saat zaferleri ve Audi T18 ile küreselleşme hakkında ayrıntılar yer ediniyor. İlgi çekici olan kitabın Türkçe çevirisi bulunmuyor. Ek olarak kitapta Danimarka’daki ilk yıllarına ve yarışçının en karanlık dönemleri anlatılmakta.
2013 World Endurance Champion
Bu yarış, Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) ve Automobile Club de l’Ouest (ACO) tarafınca düzenlenen tarihin en iyi yarışlarından biridir. 2013 sezonunu Alman Audi Sport Team Joest ile Allan McNish, Loic Duval ve Tom Kristensen kazanmıştır.
En Başarı göstermiş 24 Saat Le Mans Pilotu
Tom Kristensen’a boşuna Bay LeMans denmiyor. Başarı göstermiş sürücü 24 Saat Le Mans’ı 9 kez kazanmıştır. Kristensen, Emanuele Pirro ve Frank Biela ile beraber Jacky Ickx’in 1977’de kazanmasından bu yana 2000, 20001 ve 2002’de art arda üç yengi elde eden ilk üç sürücüden biri oldu.
Altı Kez 12 Saatlik Sebring Kazananı

Tom Kristensen, 13 yılda toplam altı galibiyetle Super Sebring dünyasının en büyük sürücülerinden biri oldu. Kristensen 12 Saatlik Sebring’de en yüksek yengi sayısına haiz. Sadece İtalyan sürücü Rinaldo Capello 5 Sebring galibiyetine haizdir. Bu yüzden Kristensen’in serisi, Capello tarafınca geçilebilir.
2014 Senesinde Emekli Oldu

Tom Kristensen, otuz yılı aşan kariyeri süresince birçok turnuvada şampiyonluğu kazanmıştır. Her şeyin anlamlı bir sonu olduğu şeklinde başarıya ulaşmış yarışçı 2014 senesinde ustalaşmış yarış kariyerini sonlandırdı. Tüm zamanların en oldukça Le Mans kazanan yarışçılarından bir olan Kristensen, emekli olduğunda 47 yaşındaydı. Emekliliğini Kopenhag’daki basın toplantısında deklare etti ve bitiş çizgisine ulaştığını ve başka şeyler yapmayı dört gözle beklediğini söylemiş oldu. Böylece “En Başarı göstermiş Le Mans Pilotu Tom Kristensen Kimdir?” adlı içeriğimizle beraber Bay Le Mans’ı anmış olduk.
Le Mans Nedir? 
Sıfır KM Vasıta Modelleri ve Tutarları 

Bir cevap yazın