Elon Musk’a Gore Tesla’nın En Büyük Rakibi Kim?

Elektrikli otomobiller her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Elektrikli otomobillerin gelişmesinde ve kullanımının artmasında şüphesiz ki Tesla‘nın emeği büyük. Otomobil üreticilerini elektrikli otomobil üretme mevzusunda teşvik eden marka, otonom sistemini de geliştirmesiyle sektördeki yerini koruyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk elektrikli otomobil üreten rakipleri hakkında konuştu ve en büyük rakiplerini deklare etti.
Çinli Üreticiler Tesla’nın En Büyük Rakibi!

Tesla, 2019 senesinde dünyanın en büyük tecim pazarlarından olan Şangay’da otomobil fabrikası açarak Uzak Doğu’da sesini duyurmayı başardı. Şangay Gigafactory‘de üretilen otomobiller bir oldukca Avrupa ülkesine ihracat ediliyor. Çin’de son dönemlerde üretim faaliyetlerine süregelen öteki elektrikli otomobil fabrikalarını da göz ardı etmemek gerek. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, rakipleri hakkında yapmış olduğu açıklamada; Çinli üreticilerin en dişli rakibi bulunduğunu belirtti. Elon Musk’a gore Çinli üreticiler oldukca çalışkan ve akıllı.
“En Büyük Rakibimiz Muhtemelen Çinli Bir Şirket Olacak.”
Çinli elektrikli otomobil üreticileri hakkında yorumda bulunan Elon Musk; “Tesla’nın geleceği mükemmel olacak. Çin’deki otomobil şirketlerine büyük saygı duyuyoruz. Onlar oldukca iyi çalışıyor ve dünyanın en rekabetçi şirketleri içinde yer alıyorlar. Çin Binek Vasıta Derneği’ne gore Tesla’nın Model 3′ü, 2022′de Çin’de en oldukca satan beşinci elektrikli otomobil oldu. BYD ve SAIC-GM-Wuling tarafınca üretilen otomobiller, 2022′de Tesla’nın Model 3′ünden daha çok sattı. Bir tahminde bulunmam gerekirse en büyük rakibimiz muhtemelen Çinli bir şirket olacak.” şeklinde konuştu.
Tesla’nın Çinli Rakibi: BYD

Elektrikli otomobil üretimi yeni çıkış meydana getiren markalar için oldukca avantajlı. Geleneksel motorlu otomobil üretiminde maalesef ki senelerdir etkinlik gösteren otomotiv devlerini yakalamak oldukça zor. Bu fırsattan yararlanan Çinli otomobil üreticileri son dönemlerde elektrikli otomobillerle seslerini duyurmayı başardı. Tesla’nın en yakın rakibi ise şüphesiz ki Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD. Yeni yıl ile beraber Avrupa pazarına açılacak olan şirket 2022 senesinde satış rakamlarını yüzde 184 arttırmıştı. Kıyaslamak gerekirse; BYD 2022 senesinde 914.410 tane ve toplamda 1,8 milyon vasıta satışı yaparken, Tesla ise 1.313.851 tane ile onu önde takip etti.
Son olarak Tesla’nın Türkiye’ye gelecek modellerini incelemek için Tesla’nın Türkiye’ye Gelecek Modelleri Hangileri? içeriğimize göz atabilirsiniz!

Bir cevap yazın