Haberler

Elektrikli Vasıta Satışlarında Geride Kalan Avrupa Ülkeleri

Otomobil sektörü gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Sektör büyürken araçlarda organik olarak gelişmeye devam ediyor. Elektrikli vasıta kullanımının yaygınlaştırılmaya çalışmış olduğu bu zamanda ülkelerde elektrikli vasıta kullanımını yaygınlaştırmak için çeşitli muafiyetler uyguluyor. Elektrikli araçların en oldukca kullanıldığı ülkelerde sık sık gündeme geliyor. Bu bağlamda elektrikli otomobil üretiminde de ipi göğüsleyen Çin dünyada birinci, Avrupa da ise Norveç, Hollanda ve İsveç benzer biçimde ülkeler ilk sıralarda içeriyor. Clean Technica, geçtiğimiz günlerde Avrupa’da satılan elektrikli araçlar hakkında bir rapor paylaştı. Peki elektrikli vasıta satılmasında geride kalan ülkeler hangileri?

 
Listeye göz atıldığında İtalya’nın %9.5 oranla elektrikli vasıta trendini geriden de olsa yakalamaya çalmış olduğu görülüyor. Peşinden İspanya ve Romanya ortalama %8 oranla İtalya’yı takip ettiğini görüyoruz. Listenin alt sıralarında ise Bulgaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti benzer biçimde daha oldukca doğu Avrupa ülkeleri bulunuyor. Bu oranlar hakikaten oldukca düşük. Mesela değişen teknolojinin acele benimsendiği ve kabul görmüş olduğu Norveç’te elektrikli vasıta satışı %86,1 oranında.
Türkiye Elektrikli Vasıta Satılmasında Listenin Sonunda
Listenin son esnasında ise %0.5 oranla Türkiye içeriyor. Türkiye’nin elektrik altyapısını ve elektrikli şarj istasyonu yetersizliğini başlıca sebepler içinde içeriyor. Türkiye’de süre elektrikli araca geçiş için yatırım planları açıklıyor ve vergi muafiyetleri uyguluyor. Fakat bunlar maalesef ki kafi değil. Ek olarak vasıta fiyatlarının esasen oldukça yüksek bulunduğunu düşünürsek, elektrikli araçların tutarları bunun neredeyse iki katı.
Devletimizde satılan en ucuz ve hem de en oldukca satan elektrikli vasıta Renault ZOE’nun fiyatı 700 bin TL üstünde bulunduğunu düşünürsek elektrikli araca geçiş süre alacak benzer biçimde gözüküyor. Birde elektrikli vasıta satın alan müşteriler şarj problemi ile karşılaşınca vatanımızda pek tercih edilemiyor.
AB Komisyonu 2035 Senesinde Fosil Yakıtlı Vasıta Üretimini Yasaklamayı Hedefliyor!

Öte taraftan AB komisyonunun 2035 senesinde fosil yakıtlı otomobil üretimini yasaklayacağı kararının tesiri büyük. Elektrikli vasıta kullanımı öteki Avrupa ülkelerine nazaran düşük İtalya ve Romanya benzer biçimde ülkeler ise karara karşı çıkıyor.
kaynak-1
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün