Elektrikli Scooter Kullanımı İçin İki Yeni Düzenleme Geliyor!

Elektrikli Scooterların oldukça sık kullanılmasıyla beraber tartışmaları da bununla beraber getirdi. Geçtiğimiz haftalarda elektrikli scooterların en sık kullanıldığı ilçeler içinde olan Kadıköy ve Ataşehir belediyelerinde kaldırımdaki scooterlar toplanmaya başlanmıştı. Arkasından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Martı içinde bir antak kalma imzalandı. Bununla beraber bakanlık tarafınca elektrikli scooter kullanımı için hazırlanan taslak emek harcamaları devam ediyor. Peki elektrikli scooter kullanımı için hazırlanan düzenleme taslağı neleri içeriyor?
Düzenleme Dünyada İlk Olacak!
Paris’teki scooter referandumunun üstüne tüm dünya ülkeleri scooter kazalarını incelenmeye başladı. En büyük nedenler içinde iki şahıs kullanım ve hız sınırının 50 km/s‘yi aşan yollarda kullanılması gösteriliyor. Bunun üstüne Türkiye’de de Ulaştırma ve Iletişim Bakanlığı tarafınca bir taslak oluşturuldu. Düzenleme eğer hayata geçerse dünyada bir ilk olacak.
Üstünde çalışılan taslağa bakılırsa hız sınırı 50 km/s’nin üstüne çıkan yollarda kullanılırsa uydu üstünden direkt müdahale edilecek. Buna bakılırsa scooter kademeli olarak yavaşlatılıp arkasından duracak. Uygulama hayata geçerken scooterlara sensor takılacak ve bu uygulama vasıta başına 150 dolara mal olacak. Ek olarak scooterlara iki kişinin binmesi yasaklanacak.
Hız Limiti Belediyelerin İnisiyatifinde!

Scooterların hız sınırı hakkında izahat meydana getiren yetkililer; “Yönetmelikte bu sınırı koyduk fakat mahalli yönetimlerin aşağı çekme yetkisi var. İstedikleri süre bu yetkiyi kullanabilirler. Örneğin Ankara ve İstanbul’da 20 km/s’ye düşürüldü. İsteyen belediye bunu 15 km/s’e de indirebilir.” şeklinde konuştu.
Trink sat! uygulaması ile aracınızı, zahmetsiz, güvenilir ve anında değerinde trink pazarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın