Elektrikli Otomobiller Uzun Yolda Kaç Kilometre Gidebiliyorlar?

Elektrikli otomobiller uzun yolda 150 ila 600 km içinde mesafe kat edebiliyorlar. Doğal olarak bu durum aracın markasına bakılırsa değişim gösteriyor. Buna ise marka ve modelin ötesinde aracın batarya kapasitesi niçin oluyor. Aslına bakarsak elektrikli araçların bataryası öteki araçların akaryakıt deposu şeklinde çalışıyor. Doğrusu bataryanın kapasitesi ne kadar büyükse o denli fazla menzil kat ediyor.
Elektrikli Otomobiller Uzun Yolda Hangi Hızla Gitmeli?

Uzu yolculuklarda saatte averaj 100 km hızı aşılmadığı sürece elektrik tüketimi son aşama ideal olacaktır. Sadece bu araçlar için optimum hız kıymeti aşılınca organik olarak elektrik tüketimi artıyor. Hal bu şekilde olunca da uzun yolda daha sık şarja gereksinim duyacaklar. Doğrusu elektrikli otomobiller için yüksek hızla gitmek daha kısa sürede hedefe ulaştırır düşüncesi o denli da mantıklı değil. Bu sebeple süratli vasıta kullanımında da şarj ihtiyacı doğuyor. Bundan dolayı de şarj süresini beklemek gerekiyor. Doğal olarak aracın bataryası ve malzemesi de buna bir etken. Doğrusu elektrikli vasıta ile uzun yola çıkmadan ilkin ne olursa olsun yoldaki şarj istasyonlarının yerine bakmak gerekiyor.
Averaj Vasıta Güvence Süresi 8 Yıl
Her geçen gün artan elektrikli vasıta modelleri ile markaların rekabeti de sürüyor. Bundan dolayı averaj elektrikli otomobiller için 8 yıl güvence süresi mevcut. Bu süre çoğu zaman oldukça cazip şeklinde görünüyor. Fakat batarya kapasitesi düşünülürse o denli da cazip değil. Çoğu zaman elektrikli araçların bataryaları lityum iyondan oluşur. Bu tür bataryalar nikel bazlı bataryalara bakılırsa oldukca daha yoğun bir enerjiye haiz. Bundan dolayı de otomobillere daha oldukca menzil ve daha süratli şarj vaat ediyor. Araştırmalara bakılırsa bu batarya türünün 160 bin km süresince ilk günkü performansını göstermesi mümkün. Bu durumda markaların güvence kapsamında 8 yıl süre vermeleri durumunda 20 bin km menzili aşılmazsa batarya garantiden bile değişebilir.
İkinci El Elektrikli Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın