Elektrikli Otomobil Matrah Güncellemesi Yapılmış oldu!

Elektrikli otomobil matrah güncellemesi resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Elektrikli otomobillerin her geçen gün yaşamımıza daha oldukça girmesi ile beraber otomotiv endüstrisi için yön belirleyici bir noktaya geldiğini görmektedir.
Bununla birlikte çevreci ve ekonomik bir yönü olan bu gelişmelerin ülkemiz özelinde TOGG yerli otomobilin üretimi çoğumuz için coşku verici bir gelişme.
Şarj istasyonlarının yaygınlaşması, üretimin bu yönde artması ve içten yanmalı motorların kullanımının azalması ile birlikte elektrikli araçların da kullanımı her geçen gün artıyor. Tüm dünyada pazar payını artıran modeller için tüm markalar geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Süratli şarj imkanı ve devamlı artan menziller kullanıcılar tarafınca elektrikli otomobillerin tercih edilmesinin de önünü açıyor.
Peki yeni güncelleme ile TOGG fiyatı etkilenecek mi? Elektrikli vasıta tutarları artacak mı?
Gelin hep birlikte bakalım…

Elektrikli Otomobil Matrah Düzenlemesi ile Neler Değişti?
Yeni düzenleme ile elektrikli otomobil matrah düzenlemesi şu şekilde oldu;
Motor gücü 160 kW’a kadar araçlarda matrahı 1.250.000 TL’ye kadar olanlarda ÖTV yüzde 10, geçenlerde yüzde 40.
Motor gücü 160 kW’ı geçen araçlarda matrahı 1.350.000 TL’ye kadar olanlarda ÖTV yüzde 50, geçenlerde yüzde 60.

Togg Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Gelecek günlerde banttan inmesi beklenen TOGG için en dört gözle beklenen mevzu normal olarak aracın fiyatı oluyor. Hemen hemen resmi makamlar tarafınca yerli otomobil TOGG ile ilgili net bir fiyat belirtilmedi. Sadece yeni meydana getirilen bu düzenleme ile C-SUV modelinin tek motorlu versiyonunun ÖTV anlamında alt dilimde kalması planlanıyor.
TOGG Trumore Uygulaması
Buna ek olarak getirilen düzenlemede ek gümrük vergisinin elektrikli otomobiller için uygulanacağını görebiliyoruz.
Bunun anlamı ülkemize yurtdışından gelecek olarak elektrikli araçların fiyatlarında vergiye bağlı olarak bir artış gözlenmesi söz mevzusu olacak. Bu durum elektrikli vasıta TOGG için bir avantaj olarak görülüyor.

Elektrikli otomobiller için geçerli olan bu ilave gümrük vergisi Çin’den gelen otomobiller için en yüzde 40 gümrük vergisi anlamına geliyor.
TOGG gelecek günlerde satışına başlanması ile oldukça daha net bir halde göz önünde olacak.
TOGG 100.Yıl Versiyonu Tanıtıldı!

Bir cevap yazın