Elektrikli Hyundai Ioniq 5 Türkiye’de Satışta! İşte Detaylar;

Elektrikli Hyundai Ioniq 5 Türkiye’de satışa çıktı. Bu model için Hyundai’nin 45 yıl ilkin piyasayla tanıştırdığı ilk seri üretim modeli PONY’den esin alındı. Bu yeni nesil modelin Türkiye’deki mobiliteye değişik bir nefes getirmiş olduğu de şüphesiz. Başlangıç fiyatı 1 milyon 970 bin TL olan modele ilgi oldukça fazlaydı. Hyundai bu zamana kadar geliştirdiği yeni teknolojiler ve Ar-Ge yatırımları ile adından söz ettirmeyi başardı.  Bu yüzden otomotiv dünyasının öncülerinden de birisi konumunda. Son olarak da BEV modellerde de farkındalık yaratmak istiyor. Bunun için performans, iktisat ve üst düzey konforu aynı anda vaat ediyor.
Elektrikli Hyundai Ioniq 5 Fonksiyonel Yaşam Alanı Vaat Ediyor

Ioniq 5, Hyundai’nin Tucson’un arkasından vatanımızda satışa sunmuş olduğu ikinci C-SUV model. Yalnız bataryalı elektrikli araçlar (BEV) üreten IONIQ markası ile satışta olan otomobil hususi bir platformda geliştirildi. Hyundai Motor Grubu’nun yeni platformu E-GMP (Electric-Global Modular Platform) yeni nesil araçlar için değişik çözümler sunuyor. Yalnız BEV araçlar için olan bu platform, sınırların dışına çıkarken teknolojiyi arkasına alıyor. Yenilikçi çözümlerini ufak alanda fazla işlev odaklı gerçekleştiren Hyundai, batarya yerleşim yerlerine çok çok fazla dikkat ediyor. Böylece hem oturma alanı hem de bataryaların yerleşimi noktasında öne çıkıyor. Bu sayede de birden fazla segmentte model üretimi gerçekleşiyor. Geçtiğimiz bir yılda 100’den fazla ödül almayı başaran Ioniq 5 hem geçmişle gelecek içinde bir köprü görevi görüyor. Gelenekselin sınırlarını zorlayarak oldukça çağdaş bir tasarıma haiz olan model zamansızlığı temsil ediyor. Çağdaş tasarımlara da esin olan otomobil oldukça lüks bir görünüme de haiz.
Konfor ve Performans Bir Arada

Elektrikli Hyundai Ioniq 5 her müşterinin mobilite gereksinimlerine yanıt veren bir elektrikli otomobil. Türkiye’ye 72,6 kWh’lık bir pil paketi ile gelen model 305 beygir gücünde. 225 kWh gücündeki elektrik motoru bununla beraber 605 Nm tork üretiyor. Böylece bir SUV otomobilin ötesinde spor otomobil hissiyatı veriyor. 72.6 kWh pile haiz olan mode HTRAC dört tekerlekten çekiş seçeneğine de haiz. Bu sayede 0 ‘dan 100 km/s hıza 5,2 saniyede çıkabiliyor. Ek olarak averaj olarak 430 km arası (WLTP) bir menzile haiz.
Elektrikli Hyundai Ioniq 5 Şehirde Aranan Model

350 kW’lık bir şarj cihazıyla bir tek 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj olma potansiyeline haiz. Bu da 100 km menzil gidebilmek için yalnızca bir tek beş dakika şarjın kafi olduğu anlamına geliyor. Böylece bilhassa İstanbul şeklinde şehirlerde trafikte üstün kullanım anlamına geliyor. Ek olarak Ioniq 5 başka araçları da şarj edebiliyor. Elektrikli bisikletleri, televizyonları, müzik setlerini yada herhangi bir elektrikli kamp ekipmanlarını kolaylıkla şarh edebiliyor. Bu tarz şeyleri V2L (Vehicle to load- Vasıta Güç Deposu) yardımıyla meydana getiren vasıta başka bir elektrikli otomobili de şarj etme özelliğine haiz.
Niçin Hyundai Ioniq 5 Satın Almalısınız?

Bir cevap yazın