Elektrikli Bir Buggy: Dacia Manifesto

Romanya’ya ilişik bir otomobil markası olan Dacia, yeni konsept aracı Manifesto’yu tanıttı. Bu konsept vasıta ilk bakışta kapısız ve camsız tasarımı ile dikkat çekiyor. Üstelik öğrendiğimiz bilgilere gore geri dönüştürülmüş plastik beden ve havasız lastik şeklinde oldukça değişik özellikler de bu araçta mevcut. Sadece ne yazık ki Manifesto’nun seri üretime geçip geçmeyeceğini bilmiyoruz. İşte Dacia Manifesto hakkında tüm detaylar…

Dacia Manifesto’yu İnceleyelim!
Dacia, Fransız otomobil üreticilerinden kabul edilen Renault’un bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Hem de da Türkiye’de de en oldukça satan markalar içinde içeriyor. Geçtiğimiz haftalarda düzenlemiş olduğu bir etkinlikte Dacia, oldukça dikkat çeken bir tanıtımda bulunmuş oldu. Hepimizin bilmiş olduğu şeklinde Dacia daha oldukça crossover ve SUV tipi modelleri ile tanınıyordu. Sadece bu kez bir arazi aracı ile kendini gösterdi. Manifesto olarak isimlendirdiği yeni aracı Dacia’nın geleceği için de oldukça mühim.

Dışardan bakıldığında serüven tutkunlarının kalbini çelen Manifesto, Buggy benzeri bir yapıya haiz. Bir öteki taraftan kelimenin tam anlamıyla arazi aracı olan bu model, fonksiyonellik açısından da fazlaca garip detaylara haiz. Örnek verecek olursak diyelim ki kamp hayata geçirmeye gittiniz. Manifesto sizlere koltuk kılıfını çıkarıp uyku tulumu olarak kullanabilme olanağı sunuyor.

Dış Tasarım
Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde Manifesto, ilk bakışta bile arazi aracı bulunduğunu vurguluyor. Aracın en oldukça dikkat çeken bilgileri da devasa boyutta ki jantları ve havasız, hususi lastikler ile geliyor olması. Üstelik kapısız tasarımı da off-road heyecanını tam olarak yaşatacak şeklinde. Konsept otomobil Manifesto’nun Dacia’nın kısa sürede tanıttığı yeni logosuna haiz olan ön aydınlatmayla donatılmış olması da dikkat çeken detaylarından. Bir öteki taraftan LED aydınlatmanın altında ki fazladan ortam aydınlatması da kendini gösteriyor. Üstelik fazladan ortam aydınlatması araçtan sökülüp el feneri amacı ile de kullanılabiliyor.
Manifesto’nun arka tasarımına baktığımızda ne kadar eşi olmayan bulunduğunu bir kez daha görüyoruz. Modelin Dacia yazılı yeni logosunun aydınlatma içine yerleştirilmiş olması, bizleri fazlaca heyecanlandırdı. Hem de Manifesto’nun ön, arka ve yan bölümünde asla cam içermemesi araçta dikkat çeken detaylardan. Şimdi sıkı durun! Dacia Manifesto geri dönüştürülmüş plastikten yapım edilmiş. Üstelik tüm bunlara ek olarak aracın çatısı da sökülebilir yapıda.

Dacia Manifesto İç Tasarım
Dış tasarımıyla olmasıyla birlikte iç tasarımı ile de dikkat çeken bir vasıta olan Manifesto’da mütevazi bir halde tasarlanmış minik bir gösterge ekranı bulunuyor. Fakat bilgi-eğlence ekranı mevcut değil. Kullanıcılar bunun yerine orta konsola yerleştirilmiş olan bir bölmeye telefonlarını koyacaklar. Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde Dacia Manifesto’nun koltukları uyku tulumu olarak kullanılıp yıkanabiliyor.
Manifesto’nun motoru hakkında yetkililer hemen hemen bir açıklamada bulunmadı. Sadece biz aracın elektrik motoru ve çıkarılabilir batarya ile geleceğini biliyoruz. Dacia’nın arazi koşullarının bilincinde olması, çıkarılabilir batarya ile yedek batarya taşınmasına olanak tanımış olacak şekilde görünüyor.
Tam anlamıyla konsept bir vasıta olan Dacia Manifesto’nun üretim bandına çıkıp çıkmayacağına dair bir bilgiye haiz değiliz. Fakat aracın lastiklerinin havasız olması onu üretimden fazlaca uzaklaştırıyor diye düşünüyoruz.
Sıfır Km Dacia Modelleri

Bir cevap yazın