Elektrikli Araçlarda Bataryanın Ömrü Ne Kadar?

Elektrikli araçlarda bataryanın ömrü çoğu zaman minimum 10 yıl en fazla 20 senedir. Bataryaların hızla eskidiği ve değiştirilmesi gerektiği söylentisi gerçeği yansıtmıyor. Halihazırda elektrikli araçların sayısı hızla artıyor. Dünya genelinde çevre dostu otomobillere ilgi artarken dayanıklılıkları ile markalar birbirleriyle yarışıyorlar. Bu aşamada batarya kapasitesi en belirleyici özellik oluyor. Bu anlamda en oldukca tercih edilen lityum iyon bataryalar için zaman içinde düşen enerji kapasitesi için emekler sürüyor.
Elektrikli Araçlarda Bataryanın Ömrü Ne Kadar?

Meydana getirilen bir araştırmaya gore otomobil müşterilerinin çoğunluğu elektrikli araçların güç kaynağının ömrünün 100 bin kilometre civarında olduğu düşüncesinde. Hal bu şekilde olunca bataryalar hakkında yanlış bir genel fikir olduğu ortaya çıkmış oluyor. Elektrikli araçlar şarj kapasitesinin vakit geçtikçe birazını kaybetmiş olduğu doğru. Sadece yeni nesil teknolojiler ile bu süre minimum 10 yıl, en oldukca 20 yıla çıkmış durumda.
Batarya Kapasite Kaybı Senelik Ne Kadar Oluyor?

Elektrikli araçların bataryalarının kapasite kaybı senelik averaj yüzde 1,5 ile 2,5 içinde değişiyor. Sadece bir araştırmaya gore Tesla Model S ile 80 bin kilometreyi aşıldığında kapasite kaybı yüzde 5 civarında seyrediyor. Aynı şekilde öteki elektrikli araçların batarya kapasiteleri de senelik averaj kullanıma gore değişiyor. Buna gore 250 bin kilometre menzile kadar performans neredeyse aynı kalıyor. Çoğu zaman sektörde söz sahibi birçok elektrikli vasıta üreticisi bataryalar için 160.000 km güvence veriyorlar. Bazıları da bataryalar için yaşam boyu güvence vaat ediyor.
Türkiye’de Satılan Elektrikli Vasıta Tutarları Ekim-2022

Bir cevap yazın