Elektrikli Araçlara Geçişte Çin Hakimiyeti Avrupa’yı Endişelendiriyor

Elektrikli araçlara geçişte Çin hakimiyeti Avrupa’yı endişelendiriyor. Halihazırda küresel otomotiv sektörü ciddi bir evrim geçiriyor. Fakat bununla beraber güç dengelerini değişiklik yapma potansiyelini de getiriyor. Bu anlamda Çin’in batarya mevzusunda açık ara birinci olması durumu kızıştırıyor. Bundan dolayı Avrupa genel olarak bu zamana kadar otomotiv sektöründe hakimiyeti elinde bulundurmayı başarmış. Şimdi ise bu değişiklik aşamasında gücü elinden bırakmak istemiyor. Bundan dolayı bu şekilde devam ederse yakında Çin’e ve Asya’ya bağımlılık artacak. Raporlara nazaran 2019 senesinde EV batarya pazarı büyüklüğü 17 milyar dolar idi. Bu gidişle 2028 itibariyle 95 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak.
Elektrikli Araçlara Geçişte Çin Hakimiyeti Avrupa’yı Endişelendiriyor

Elektrikli vasıta pazarı ve lityum-iyon bataryalar mevzusunda uzmanlaşmış veri analitiği şirketi bir rapor yayınladı. Benchmark Minerals’ın yapmış olduğu analize nazaran Türkiye otomotivdeki mühim ihracat pazarı olacak. Ek olarak Çinli batarya üreticileri de sektörü domine edecek. Çin, geleneksel otomotiv sektöründe geri kalmıştı. Bundan dolayı Avrupa ve ABD fazlaca daha ilkin çıkmıştı yola. Bundan dolayı onlarla rekabet edebilecek bir motor teknolojisi geliştirmek zordu. Sadece şimdi küresel değişim zamanında elinde yeni bir talih buldu. Doğal olarak oldukça iyi değerlendirmeyi de atlamadı. Artık Çin kendisini dünyanın batarya üreticisi olarak akıllara kazımak niyetinde.
“Yeni Dünyayı Batarya Maliyetleri Belirleyecek”

Elektrikli araçlara geçişte yaşananlar ile ilgili Volkswagen’in teknolojiden görevli direktörü Thomas Schmall konuştu. Schmall, “Yeni dünya, elektrikli vasıta dünyası, fazlaca açık şekilde batarya maliyetlerine nazaran belirlenecek.” dedi. Ek olarak Schmall yapmış olduğu açıklamada, şu anda en süratli performansı elde eden batarya teknolojisinin Çin’de bulunduğunu da kabul ediyor. Bu aşamada Avrupa’nın hızla aksiyon alması icap ettiğini de altını çizdi.
İkinci El Elektrikli Vasıta Modelleri

Bir cevap yazın