Elektrikli Otomobilinizi Kışa nasıl Hazırlarsınız?

Plug-in elektrikli otomobillere olan talep, 2020’de daha çok arttıktan sonrasında 2021 senesinde bunun daha üst seviyelere çıkması umut ediliyor. Kış aylarında en sert havalarda, elektrikli otomobilinizi nasıl kışa dayanıklı hale getireceğiniz ve onu nasıl saklayacağınızla ilgili bu kılavuzu izleyin.
EV pilleriniz sıcak tutun
Pilleriniz ilk olarak iklim soğuduğunda elektrikli aracınız için problem deposudur. Bir plug-in hibrid 50- 60 km içinde düzgüsel bir elektrikli sürüş menziline haiz olabilir. Sadece, menzil 15 km’ye düştüğünde size probleminin ilk ipucunu vermelidir. Hava, pilinizin içindeki kimyasal süreci engeller. Bu, yazları olmasıyla birlikte şarj olmayacağı ve güç sağlamayacağı anlamına gelir.
EV pillerinizi kışa dayanıklı hale getirmeye yönelik önerilere göz atalım. İlk olarak, otomobilinizi kış süresince hareket ettirin; bu, kabin ısıtıcınızı ve pillerinizi sıcak tutmak için pilinizi şarj etmek ve boşaltmak anlamına gelir. Ek olarak, pillerinizi daima sıcak tutmak için şarj edin.
Elektrikli otomobilinizi kullanmadan ilkin çalıştırın
Senenin daha soğuk döneminde, aracınızı güç kaynağından çıkarmadan ilkin minimum 30 dakika uzaktan çalıştırmanız, aracınızın menzilini artırabilir. Ön koşullandırma, bataryayı bitirmeden aracın iç kısmının ısınmasına izin verir. Bazı elektrikli araçları, hareket etmeniz gerektiğinde aracınızın hazır olmasını sağlamak için planlanan bir zamanda ön koşullandırmaya başlamış olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Lastik basıncınızı deneyin
Kış aylarında aracınızın menzilini uzatmanın bir yolu, lastik basıncınızı izlemektir. Soğuk iklimde, lastiklerinizdeki hava seviyesinin daralması daha ihtimaller içindedir. Bu olduğunda, lastik basıncınız düşmeye başlamış olacak ve bu da aracınızın verimliliğini azaltacaktır. Araştırmalar, uygun hava basıncını korumanın otomobilinizin akü menzilini % 3 ila % 7 artırdığını göstermiştir. çok kar gören bir bölgede yaşıyorsanız, aracınızın yol tutuşunu ve güvenliğini çoğaltmak için kış lastikleri almayı düşünmeniz en iyisi olacaktır.
Elektrikli otomobilinizi Eko modu ayarlarında sürün
Ön koşullandırma benzer biçimde, otomobilinizi eko modu ayarında kullanmak kış sürüşü için dirimsel ehemmiyet taşır. Bir çok EV’de, normalden daha yavaş hissettirse de, geçiş yapabileceğiniz enerji açısından verimli sürüş ayarları vardır. Sadece bu, aracınızın menzilini ve verimliliğini çoğaltmak için gereklidir. Ek olarak, eko modu, geleneksel araçlarda üçüncü viteste hareket etmek benzer biçimde karda ve buzda çekişi destekleyerek aracınızın motor gücü çıkışını azaltır. Dahası, bir çok çağdaş EV, soğuğa destek olacak ısıtmalı koltuklar ve direksiyonlarla beraber gelir.

Elektrikli otomobilinizi kapalı yerlerde tutun
Aracınızı esintiden ve kardan uzak tutmak, pillerini sıcak tutacaktır. Makul bir yaklaşım, otomobilinizi garaja koymaktır. Aracınız dışarıda bırakıldığında ve kar fırtınası çarptığında, aracınızın aerodinamiğini etkileyen ve pillerinizi boşaltan tüm birikmiş karı paklayın. Ek olarak, karda sürüş yapmak, aracınızın kaza yapmasına ve öteki insanoğlu için çekince oluşturmasına niçin olabilir.
Ön camınıza bakım yapın
Ön camınızın buzunu çözmek bataryayı tüketir. Buğulanmayı önlemek için, ön camınızı temizlemek için amonyak bazlı bir temizleyici kullandığınızdan güvenli olun. Kirli ön camlar rutubet meblağ ve bu da buğulanmaya niçin olabilir. EV uzmanları, buz çözücüyü açmanıza destek olmak için bir jel rutubet giderici kurutucu almayı önerdiler. Ek olarak, karı ve buzu temizlemek için kafi bir ön cam sileceği takının.

100 km ve altında sürüş yapın
Her otomobil yüksek hızda hareket ederken daha çok enerji tüketir. Bunun sebebi, aracın hızı ile orantılı olarak artan aerodinamiktir. Netice olarak, aracınız saatte 50 yada 60 km hızla giderken ürettiği rüzgarı bir kenara bırakmak için daha çok güce gerekseme duyacaktır. Soğuk havalarda, aküleriniz daha azca verimli olduğundan aracınızın daha oldukça emek vermesi gerekecektir. Mümkünse otoyollardan kaçının yada 100 km’nin altında sürün.
Kış lastiklerine geçin
Kış iklimi ulaştığında, yaz lastikleri çoğu zaman performans göstermez. Daha derin dişler ve esnek kauçuk lastikler daha iyi çekiş sağlar, tutuşu iyileştirir ve fren sistemlerinizi optimize eder. Bundan dolayı, soğuk havalarda kış lastikleri daha güvenlidir.
2.El Elektrikli Otomobil İlanları

Bir cevap yazın