Ekonomik Kriz Avrupalı Otomobil Üreticilerini Tedirgin Ediyor

Ekonomik kriz sebebiyle otomobil sektöründen endişeli açıklamalar geldi.
Son zamanlarda yaşanmış olan ekonomik kriz sebebiyle otomobil sektöründe çalkalanmalar meydana gelmiştir. Bilhassa de enflasyonun artmasıyla beraber vasıta satışlarındaki düşüşler şirketleri büyük oranda etkilemiş olarak gözüküyor. Sizler için ekonomik kriz sebebiyle Avrupalı otomobil üreticilerinin yaşamış olduğu sorunları derledik.
Ekonomik Kriz Avrupalı Otomobil Üreticilerini Tedirgin Etti!
Volkswagen’in finans kolu, yaşanmış olan bu durumları onaylayan özellikte ifadelerde bulunmuştur. Faiz oranları ve enflasyon sorunlarının otomobil talebini etkilemeye başlaması sebebiyle bu yıl kazançlarının düşmesini beklediklerini açıkladılar. Volkswagen finans servisi direktörü Frank Fiedler, yapmış olduğu açıklamada müşterilerin otomobil alma mevzusunda güvenli olamadıklarını ve leasing sözleşmelerinin müşteriler tarafınca ertelenmekte bulunduğunu belirtmiştir. Tüm bu açıklamalar Alman üretici BMW’nin arkasından yapılmıştır.
 
O şekilde ki Alman parça üreticisi Continental yapmış olduğu açıklamada denizaşırı nakliye konteyner fiyatlarının sekiz kat artmasıyla hammadde, enerji ve lojistik için ortalama olarak 3.6 milyar dolar ek maliyet üstlenilmesi icap ettiğini bildirmiştir. Ek olarak Avrupa’daki ekonomik problemlerin arkasında Rusya- Ukrayna savaşı da bulunmaktadır. Ülkelerin birbirlerine olan tehditleri sebebiyle birçok sorun yaşanmıştır. Bundan dolayı de hem üreticilerin hem de alıcıların ekonomik anlamda sorunlarla karşılaşması kaçınılmaz olmuştur. Otomobil satışlarında yaşanmış olan düşüş fazlasıyla dikkat çekmiştir.
 
Daha önceleri yaşanmış olan çip krizi benzer biçimde problemler de otomobil sektörünü büyük oranda etkilemiştir. Markalar yaşanmış olan bu biçim problemlere çözüm bulmaya çalışırken şu an da ekonomik krizin etkisiyle daha da büyük problemlerle karşı karşıya kaldılar. Otomobil sektörü ekonomik krizden etkilenirken bu durumdan şikayetçi olan yalnızca üreticiler olmamaktadır. Bununla beraber alıcılar da yaşanmış olan problemlerden minimum otomobil üreticileri kadar şikayetçiler. Otomobil sektörü birkaç senedir benzer problemlerle boğuşmak durumunda kalıyor demek yanlış olmayacaktır. Birden fazla Avrupa ülkesinde geçtiğimiz yıllarda yaşanmış olan COVID-19 benzer biçimde sıhhat problemlerine ek tedarik problemleri de ses getirmiştir.

Son olarak ekonomik krizin bu denli sarsıcı etkilerinin yanında akaryakıt sıkıntılarının da ortaya çıkmış olduğu bilinmektedir. Bu açıdan bakıldığında meşhur otomobil markalarının, ekonomide yaşanmış olan problemler sebebiyle endişeli açıklamalarıyla medyada yer almaları beklenen bir gelişmeyi ifade ediyordu.
Sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın