Egzoz Emisyon Ölçümü Tutarı 2023

Vasıta sahibi olan hepimiz, belirli aralıklarla çevreye verilen ziyanı azaltmak için egzoz muayenesine girer. Egzoz muayenesi aslen araçların egzoz emisyon gazı ölçümüdür ve her vasıta için yaptırılması ihtiyaç duyulan mecburi bir işlemdir. Vasıta muayene ücretlerinden değişik olarak egzoz emisyon ölçüm fiyatı her vasıta için aynıdır. İster binek ister ticari olsun tüm araçlar için aynı fiyatlar TÜVTÜRK istasyonlarında yada yetkili hususi servislerde uygulanır. 2023 yılı itibariyle egzoz emisyon ölçümü tutarları güncellendi. 2023 egzoz emisyon ölçümü ne kadar?
2023 Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar?

Egzoz muayenesine periyodik olarak girmek zorunludur ve egzoz muayene tutarı her vasıta için aynıdır. 2022 senesinde 110 TL olan vasıta muayene tutarı, 2023 senesinde 180 TL olarak belirlenmiştir.
Egzoz Muayenesi Ne Süre Yapılır?

Binek (Hususi) Otomobiller, ilk üç yaş sonrasında her iki yılda bir yapmalıdır.
Öteki Motorlu Taşıtlar, ilk yaşlarının peşinden her yılda bir yapılmalıdır.
Traktör, Motosiklet, 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, elektrikli ve hibrit otomobiller egzoz emisyon ölçümünden muaftır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılıyor?
Egzoz emisyon ölçümünü gene vasıta muayenesinde hususi olarak yetkilendirilmiş servislerde yada resmi olarak yetkilendirilmiş tek kurum olan TÜVTÜRK istasyonlarında evvelde buluşma alarak yaptırabilirsiniz.
TÜVTÜRK egzoz muayene randevusu almak için iki değişik yol;

TÜVTÜRK web sitesi üstünden.
Davet Merkezi’ni arayarak

Egzoz Emisyon Ölçümü Yeniden Hakkı

Egzoz emisyon muayenesi sonucunda ölçüm sonucu negatif olan araçların 30 gün içinde yeniden muayeneye girme hakkı vardır. Yeniden muayeneye hakkı 30 gün olsa da yedinci günden itibaren trafiğe çıkmak yasaktır.
Plakadan Egzoz Emisyonu {Nasıl} Sorgulanır?
Plakadan egzoz emisyonu sorgulamak için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Peşinden TÜVTÜRK muayene durum sorgulama kısmından vasıta plaka bilgilerinizi girerek egzoz emisyon bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.
Egzoz Muayene Tutarı Gecikme Cezası

Egzoz muayene tarihini geciktirmiş olan vasıta sahiplerine 6.227 TL yönetimsel ceza uygulanmaktadır. Ek olarak yönetmelikteki standartlara uymayan araçlara uygulanan yönetimsel ceza 12.561 TL olarak güncellendi. Egzoz muayene tarihlerinizi kaçırmamak için e-devlet üstünden denetim edebilirsiniz.
Muayene için Lüzumlu Belgeler Nedir?
Egzoz muayenesine girecek olan vasıta sahiplerinin, vasıta muayenesi öncesi, aracın tescil belgesi ve nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekmektedir.
Eğer egzoz dumanının renginden aracınızın durumu hakkında informasyon almak istiyorsanız buraya tıklayarak daha çok informasyon edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın