EGR Valfi Nedir? {Nasıl} Çalışır? Avantajları Nedir?

egr valfi nedir nasil calisir avantajlari nedir 6356b1200c1c9

Dizel ve benzin motorlarının en mühim parçası olan EGR valfi çoğunlukla tüm içten yanmalı motorlarda bulunur. Ek olarak üreticiler bu valf olmadan motor tasarımını gerçekleştiremezler. Bununla birlikte düşük emisyon değerlerine de fazlasıyla katkı sağlar. Egzoz gazları Devridaimi olarak malum EGR valfi silindirler içinden atılmakta olan egzoz gazlarının bir miktarını emme manifoldu üstünden temiz hava ile karışarak silindir içindeki yerine geri dönmesini sağlamaktır. Günümüzde çoğu zaman elektronik denetim özelliğine haiz EGR valfleri kullanılmakta. EGR valfi nedir? Hangi durumlarda tıkanır? EGR valfi tıkanırsa ne olur? Temizlenebilir mi? Eğer bu sistem iptal edilirse ne olur? benzer biçimde sorularınıza bu yazımızda cevap arayacağız.
EGR Valfi Nedir?
Aslına bakarsak ismine baktığımızda azca fazlaca ne işe yaradığını anlıyoruz “Exhaust Gas Recirculation” kısaca egzoz gazının tekrardan dolaşımı. Bu sistem, egzoz gazlarındaki azot oksit (NOx) miktarını azaltarak fazlaca ciddi bir halde emisyon miktarını düzenliyor. Düzgüsel şartlarda bu azot oksitler motor silindirlerindeki yanma sonucu ortaya çıkar ve naturel olarak oldukça yüksek sıcaklıklarda olan bu gazlar eğer soğutulmazsa subapların erimesine ya da yağ ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. Sadece EGR valfine bağlı parçalardan önde gelen soğutma sistemiyle bu gazlar soğutulabiliyor. Soğutulan gaz ise içeriye tekrardan gönderilir bu sayede içerdeki averaj ısı düşürülür. Fakat bu durumda içerdeki havanın tamamı temiz olmayacağı bir miktar performansı kaybı oluşuyor. Sadece azot emisyonunu %30 benzer biçimde ciddi bir oranda düşürme istatistiği yardımıyla bu küçük performans kaybı kimsenin umurunda olmuyor. Bu işlemler bazı araçlarda vakum sistemiyle yapılırken bazılarındaysa elektrikli bir motor vesilesiyle yapılıyor.

EGR Valfi Hangi Durumlarda Tıkanır ve Tıkanırsa Ne Olur?
Valfi çoğunlukla kapalı durumdadır. Motordaki sıcaklığın düşürülmeye ihtiyacı olmadığı zamanlarda da kapalı kalmaya devam eden bu parça, uzun soluklu seyir halinde olduğunuz ve motor sıcaklığının arttığı zamanlar devreye girer. Benzinli araçlarda bir tıkanma problemi fazlaca ender görülmektedir. Fakat dizel araçlar için durum pek de öyleki değil. Zira valf üstünde biriken karbonlar yapışarak kurum oluşturur bu da zaman içinde bu sistemi tıkayacak duruma gelir. EGR valfinin bozulduğunu da aracınız motor arıza uyarma ışığını yakarak sizlere bildirecektir. Bu parçanın çalışmadığı durumlarda sizi bekleyen negatif senaryoları listeledik.

Egzoz emisyon değeriniz yükselir.
Motorunuzun emek harcama sıcaklığı artacağı için bir süre sonrasında motor arızası ile karşı karşıya gelirsiniz.
Egzoz gazını tekrardan kullandığı için bir miktar yakıt tasarrufu da elde eden bu parça tıkandığında bu avantajınızı da naturel olarak kaybedersiniz.
Sıcaklıkların oldukça yüksek seviyede olması supaplarınızı eritir.
Motorunuzda teklemeler ve sarsıntılar oluşur.

EGR valfinizin arızalı bulunduğunu anladığınız anda bir tamirciye gitmenizi tavsiye ederiz. Çoğunlukla bu parça temizlenerek tekrardan takılarak değişiminin yapılmasına gerek kalmaz.
EGR Valfi Temizlenebilir mi?
Egzoz gazının geçmiş olduğu kanallar içindeki kurumlar üstünde temizleme işlemi yapılır. Bu sayede valf yine kullanılmaktadır. Fakat aşırı aşama kirlenmelerde bu kurum tabakasında bazı noktalarda taşlaşma yaşanır. Bu sorunda valfin muntazam çalışmasını engeller. Yalnızca temizlenen EGR valfinin değil hem de elektrik sisteminin de denetim edilmesi. önemlidir. Valfin yerinden sökülmesi durumunda ise kesinlikle contasının değiştirilmesi gerekmektedir. Tüm kontroller sağlanmadığında EGR valfinde yaşanılan ihtimaller içinde problemler ortaya çıkar. Öteki bir açıdan karbon temizliği yapılması da oldukça önemlidir.
EGR İptali Nedir? Ziyanı Var Mı?

Bir cevap yazın