Dünyanın Şimdiye Kadar En Oldukca Satan 10 Otomobili

Dünya’da bu güne kadar yüzlerce vasıta markası ve modeli pazara sürüldü. Bunlardan bazıları oldukça tutulurken bazıları ise kaybolup gitti. Fakat senelerdir listenin en üst sıralarında yer edinen ve popülerliğini asla kaybetmeyen bir oldukça vasıta modeli var. Şuana kadar dünyanın en oldukça satan 10 otomobili sizler için inceledik. Listede biz Batı’da yaşayan kullanıcıları şaşırtacak bazı oldukça satan Amerikan otomobilleri da mevcut. İşte Dünyanın en oldukça satan 10 otomobili..
10 Ford Model T

Ford’un tüm parçalarını kendi ürettiği ilk otomobili olan Model T, dünyanın da ilk seri üretim otomobillerinden biri oldu. Bu sayede öteki seri üretim araçların yolunu açtı. Toplamda 15 milyondan fazla satılarak bu sayılara ulaşan ilk otomobil oldu.
9 Ford Fiesta

Ford Fiesta, şuana kadar İngiltere’de en oldukça satan otomobil olmuş. Hatta bazıları bunu tabir etmek için şuana kadarki satılan Fiesta’ları sıralarsak İngiltere’yi iki kez turlayabileceğini belirtiyor. Toplamda 16 milyondan fazla satan Fiesta, senelerdir Avrupa’da en oldukça satan otomobiller içinde yer ediniyor.

8 Lada Classic

Fiat 126 ile aynı platformu paylaşan Lada Classic, senelerce Avrupa ve eski Sovyet vatanlarında oldukça satanlar içinde yer aldı. 17 milyondan fazla satılmış olduğu söylense de rakamların oldukça daha çok olduğu düşünülüyor.

7 Opel Corsa

Satışta olduğu 40 senedir Opel Corsa, çeşitli tasarımlarda 18 milyondan fazla sattı. Opel için Astra ve Corsa modellerini tam olarak bel kemiği olarak adlandırabiliriz
6 Volkswagen Beetle

Zamanında Volkswagen’e çağ atlatan ve ABD pazarında rekorlar kıran Beetle, 21 milyonun üstünde sattı. 1990’lı yıllarda rekorlar kırıp en oldukça satan otomobil olsa da, günümüzde oldukça popüler değil.
5 Volkswagen Passat

Türkiye’de de oldukça fazla satan Volkswagen Passat, dünya genelinde toplamda 23 milyon satıldı ve üretildi. Önden motorlu, önden çekişli yada dört tekerlekten çekişli olarak Passat’ın oldukça yönlülüğü ve lüks iç mekanı popülerliğinin sebeplerinden bazıları. Fakat 2022 itibariyle beraber VW Passat yeni bir nesil ile karşıya çıkmayacak.

4 Honda Civic

Ortalama 50 senedir satışta olan Honda Civic, 24 milyondan fazla satış rakamlarına ulaştı. Ek olarak Honda Civic, markanın motosiklet üretiminden sonrasında ilk otomobil deneyimiydi. 11. nesilde olan modeli daha oldukça uzun seneler yollarda görmeye devam edeceğiz şeklinde gözüküyor.

3 Volkswagen Golf

Golf modeli Volkswagen için oldukça önemlidir. Hatta Volkswagen için yeni bir dönem başlatmış ve Golf modeli ile 35 milyon tane satış ile rekorlar kırmıştır. Volkswagen Golf hem de dünyada önden ve dört tekerlekten çekiş sunan ilk otomobildir.

2 Ford F Serisi

Ford F Serisi, 1948’den bu yana süregelen serüveni bugün F-150 ile devam ediyor. Tarih süresince 40 milyonun üstünde satış ile tarihte en oldukça satan ikinci otomobil. Bilhassa satış rakamlarını yükselten bölge ise Şimal ABD bölgesi.
1  Toyota Corolla 

Senelerdir otomobil devi Amerikan ve Alman markaları dahi Toyota’yı geçemedi. Uygun fiyatıyla “halk otomobili” olarak adlandırılan Corolla, ortalama 55 senedir kendini devamlı güncelleyerek zirvede yer ediniyor. Şimdiye kadar 50 milyondan fazla satılan vasıta ortalama 22 senedir ise dünyanın en oldukça satan otomobili oluyor. Her kesime uyum elde eden ve fiyat performans otomobili olan Toyota Corolla, zirveden kolay kolay inmeyecek şeklinde gözüküyor.
Trink Sat!
Arabam Kaç Para?

Bir cevap yazın