Uncategorized

Dizel Partikül Filtresi Nedir? Görevi Nedir? {Nasıl} Temizlenir?

Dizel Partikül filtresi (DPF) dizel araçlarda eğer olmazsa olmaz bir parçadır. Denetleyici kurumlar tarafınca egzoz emisyonuna ne kadar dikkat ediliyorsa, partikül filtresi de egzoz emisyonu ile neredeyse aynı görevi görmektedir.
Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?
DPF yeni üretilen otomobillerde uygulanmaya başlanmıştır. Dizel araçlarda bu filtre, doğaya ve insanlığa daha azca zarar vermesi için tasarlanıp kullanılması öngörülmüştür. Araçların tek çıkış noktası egzoz olduğundan DPF egzozla birleşerek aynı noktadan çıkış sağlar ve fena gaz salınımını en aza indirir.
Dizel Partikül Filtresi Görevi Nedir?Partikül filtresinin içinde oldukça sayıda bal peteğini çağrıştıran gözenekler vardır. Araçta tam yakılmayan yakıtın salınımının zararı olan olduğundan partikül filtresi bu yakılmamış yakıtı içine alır.
Egzozdan çıkan gazların tamamı bu gözeneklerden geçer. Egzozdan çıkan yanmış gazlar filtre edilirken, yanmayan yakıtlar için aynısı söylenemez. Artan yakıtlar bu filtreye yapışırlar. Naturel denge böylece korunmuş olur.
DPF {Nasıl} Temizlenir?
DPf, bir filtre türü olduğundan tıkanıklığında temizlenmesi gereklidir.1Pasif yenilenmeNormal şartlarında gerçekleşen bu yöntemde dizel partikül filtresi, motordan çıkan sıcak egzoz gazlarının yardımıyla  ısınır ve partiküller bu sayede takılı kaldıkları yerlerde yanarlar. Yanan bu partiküllerin zararı olan özellikleri kaybolur ve egzoz vasıtasıyla atmosfere salınırlar.2Aktif yenilemeMotor beyni odaklı bu yöntemde, filtre içindeki partiküller ortalama %45’e ulaşmış olduğu vakit devreye girerek tıkanmayı engellemek için enjektörlerin yakıt püskürtme zamanlarına değişim yapar ve egzoz gazı çıkış sıcaklığı bu sayede yükselir ve  partiküller aynı eylemsiz yenilemede olduğu şeklinde yanar.3Sürüş ile yenileme

Yoğun ve sıkışık trafikte düşük hızlar ile kısa mesafelerde kullanılan araçlarda hem eylemsiz hem de etken yenileme çaresiz kalır. Sadece bazı durumlarda dışardan müdahaleye gerek kalmadan gerçekleştirilebilir. Dizel partikül filtresi ışığının yanması durumunda paniklemeye gerek yok . Bu durumdan kolay bir halde kurtulabilirsiniz
Bu yöntemde 60-70km/saat hız ile  durmadan ve yavaşlamadan 10-15 dakika yol almak gereklidir. Sadece mühim olan vitesin düşük devir saatinin yüksek rolanti de olması gerekir. Otomatik araçlarda ise spor modlar kullanılarak yüksek devirlere çıkarılır  Motor devri ise çoğu zaman 2500 devir/dakika civarında olabilir. Kısaca aracın bir miktar zorlandığı hissedilmelidir.
Dizel Partikül Filtreli Yağ Ne Demek?
Partiküllü motor yağı, dizel araçlar için kullanılan partikül sistemi için hususi tasarlanmıştır. Bununla beraber partiküllü motor yağı incedir ve performans arttırma özelliği vardır. Dizel yakıt benzinliye bakılırsa daha zor yandığı için piston hareketi partikülsüzden daha fazladır. Böylece sürtünme minimum olurken performans ise maksimum hale gelir.
Hangi Araçlarda Dizel Partikül Filtresi Vardır?
1995’den günümüze kadar tüm binek ve ticari araçlarda Dizel Partikül Filtresi yer verilmiştir. Bununla beraber 2010 modele kadar dizel ve benzinli araçlarda katalizör bulunuyor. Fakat 2010 model üstü dizel araçlarda dizel partikül filtresi bulunmaktadır. Ek olarak Euro 4 araçların bazılarında DPF bulunmaktadır. Sadece dizel partikül filtresi Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunmaktadır. Ek olarak bu emisyon standartlarını karşılamak için geliştirilen bir parçadır.
DPF Partikül İptali {Nasıl} Yapılır?Partikül filtresi dizel araçlarda bulunur. Yakıt yanmalarında oluşan zehirli gazları filtreleyen bir denetim sistemidir. Fakat iptal etmek isteyen sürücüler olabiliyor. İptal etmek için iki değişik kolay yöntem vardır. Bunlar mekanik ve yazılım şeklindedir. İki yöntem de çoğunlukla kullanılmaktadır.

4Mekanik Yöntem

İlk olarak mekanik yönteme bakalım. Mekanik yöntemde ilk olarak dizel partikül filtresinin üstündeki birkaç kapak açılır. İçerisinde bulunun filtre dışarıya boşaltılır. Peşinden filtrede ses oluşmaması adına petekler halinde sırayla parçalar kaynatılmaktadır. Böylece dizel partikül filtresi iptali mekanik olarak gerçekleşir. Fakat bu işlemler uzman kişiler tarafınca yapılmalıdır. Aksi takdirde daha büyük sıkıntılar olabilir.

5Yazılım Yöntemi

Dizel partikül filtresi iptalinde mekanik boşaltım yapıldıktan sonrasında yazılım ile filtre iptal edilmektedir. Otomobildeki yazılımlarda DPF’yi denetim eden haritalar yer verilmiştir. Bunlar iptal etme esnasında teker teker iptal edilir. Peşinden güncellenen yazılımlar yeniden motor denetim ünitelerine yazdırılmalıdır. Bunun sonucunda iptal işlemi gerçekleşmiş olur. Tüm bu iptal işlemlerinden sonrasında dizel partikül filtresinin arıza lambası da gözükmeyecektir.
Fakat çevreyi korumak adına iptal edilmesini tavsiye etmiyoruz.
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün