Dizel Motor Çalışmıyor – Dizel Motor Niçin Çalışmaz

Dizel Motor Çalışmamasının Olası Sebepleri

Dizel motorlar benzinli motorlara nazaran emek harcama prensibi daha farklıdır. Benzinli motorlar  beher oranda karıştırılan hava ve yakıtı  bujiler vasıtasıyla ateşleme yaparak çalıştırıken dizel motorlar içeriye alınan havayı sıkıştırıp  ısıtılması ve ısıtılan bu havaya yakıt püskürtülmesi ile çalışır. Buji yerine ise kızdırma bujisi bir öteki bir deyişle ısıtma bujisi  kullanılır. Soğuk motorun emek harcaması için lüzumlu sıcaklığı kızdırma bujisi ile temin edilir.

Dizel motor çalışmıyorsa;
Kızdırma bujileri arızalınması

Kızdırma bujisi aracın emek harcaması için lüzumlu sıcaklığı elde eden parçadır. Özelllike soğuk havalarda arızasını belli eder. Aracın gösterge panelinde ısıtma bujisi uyarı lambası yanıyorsa  aracınız soğuk havalarda çalışmayacaktır.

Yakıt filitresinin tıkanmış olması

Yakıt filitresi tıkalıysa yakıt enjektörlere istenilen düzeyde ulaşmaz bu durum aracın çalışmamasına niçin olur. Yakıt filitresinin vasıta katologlarında değişiklik sürelerinin uzun olup olmamasına bakmayıp her bakımda değiştirmeniz tavsiye edilir.

Enjektörlerin Arızalanması

Enjektörler yakıtın istenilen düzeyde temiz olmaması durumlarında yada yakıt filitresinin istenilen düzeyde yakıtı enjektörlere ulaştıramaması durumunda tıkanabilir ve arızalanır. 

Yakıt Deposu Boşalmıştır

Aracınızın yakıtı bittiğinde aracınız çalışmaz. Dizel motorlarda sonradan yakıt eklediğinizde ise aracın motoru hava yapar gene çalışmayabilir. Motorun havasının alınıp yeniden çalıştırmayı denemlisiniz. Dizel motorların havası {nasıl} alnır aşağıda ki yazımızdan informasyon sahibi olabilirsiniz.

Dizel Motorun Havası {Nasıl} Alınır Tıklayın!

Marş Motoru Arızası sebebiyle

Marş motoruna kafi derecede elektrik gelmediğinde yada marş motoru dişlisi kullanım ömrünü doldurmuşsa aracınız çalışmaz. Aküyü denetim etmeli ve gerekiyorsa akünüzü şarj ettirmelisiniz. Akü bağlantı kablolarını oksitlenme yada yerine takılı olup olmadığını denetim etmelisiniz.

Bu yazımızda ”Dizel motorlu vasıta niçin çalışmaz”, ”Dizel motor çalışmama sebepleri”,”Dizel Aracım çalışmıyor” mevzusunda informasyon vermeye çalıştık. Mevzuyla ilgili sorularınız var ise mevzu altı yorum kısmından ya da ana menüde bulunan ”Ustaya Sor” bölümüzden sorularınızı sorabilirsiniz. En kısa sürede sorularınız editörlerimiz tarafınca cevaplanacaktır.

Bir cevap yazın