Direksiyon titremesi niçin oluşur?

Kasım 19, 2021 by Yorum yapılmamış

Direksiyon da titreme günümüz de her araçta olabilmektedir. Bu titreme hareket halinden yüksek hızlarda giderken olabilmektedir. 120- 130 km hızlarda iken direksiyonda titreme başlıyorsa bu çoğu zaman denge problemi olmaktadır. Jantlar sökülüp denge ayarı yapıldıktan sonrasında bu mesele çözüme kavuşmaktadır.Hızlandıkça artan titremenin bir başka sebebi de lastiklerin yapısal bozukluğu olabilir. Lastiklerdeki minik bozukluklar direksiyonunuzun titremesine niçin olabilir. Bundan dolayı güvendiğiniz bir lastikçiye denetim ettirmenizde yarar vardır.Devamlı Direksiyon Titremesi
Eğer aracınızın direksiyonu hız fark etmeksizin devamlı titriyorsa, motorunuzun çeşitli sorunlarının habercisi olabilir. Örnek olarak şanzıman kulağı ya da motor kulağı kopması halinde direksiyonunuz titreyebilir. Kulağı kopuk olan aks mili sarsıntılı bir halde dönecek ve otomobilin ön tarafında sallantı yaratacaktır. Bu da sarsıntı sebebiyle direksiyonunuz titrer. Titreme emaresinin bir öteki deposu da rot mili, z rot, rot başı vb. parçalarınızın ayarsızlıkları tekerleklerin salınımını arttırır. Bu salınım, direksiyonunuzda titremeye niçin olur. Bundan dolayı ön takımların kontrolünün periyodik olarak yapılması, hem aracınızın hem de sizin güvenliğiniz için önemlidir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Polo Triger Seti Kaç km’de DeğişirFrene basınca direksiyon titremesi niçin olur?
Yüksek hızda frene basınca titreme sorunları çoğu zaman fren disklerinde mesele olan araçlarda meydana gelir. Frene basınca vasıta niçin titrer diye soruyorsanız fren disklerinin değişiklik zamanı gelmiştir. Fren disklerinde zaman içinde eğilmeler oluşur ve frene bastıkça balatalar, disklerin eğri yerlerine geldiği için titremeyi direksiyona verir. Uzun süre direksiyon titremesi ile biniyorsanız bunun neticeleri artar. Uzun süre disk değişimi olmaz ise direksiyon kutusuna kadar zarar verir. Sıfır fren diski harcaması yapmak istemeyen kişiler ise tornayı düşünebilir. Fren diskini tornacıya düzeltmesi için verebilirsiniz. Tornalama işlemi fren diski üstünden mm kesilerek yapılır. Bu işlem fren diski başı 20-30 lira arası yapılmaktadır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Karbüratörlü vasıta niçin geç çalışırLastiklerde aşınmaLastiklerde aşınma durumu var ise direksiyonda titreme yapmış olacaktır. Zemin ile tam bağlantı kuramayan lastikler dengesiz bir halde hareket eder ve buda direksiyonda belirli bir titremeye sebep verir.Jant YamukluğuKötü yol şartları neticesinde, jantlarınızda çeşitli yerlerin yamulmasına sebebiyet verebilir. Bu yamukluk, lastiklerinizin balansının oynamasına niçin olur. Balansların tutması için de jantlarınızın düzeltilmesi gerekmektedir.Tüm bu ihtimallerin haricinde, titreme probleminize başka arızalar da kaynaklık edebilir. Aracınız için en iyi teşhisi, yetkili servisleriniz ya da güvendiğiniz ustalarınız koyacaktır.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Devamlı Direksiyon TitremesiFrene basınca direksiyon titremesi niçin olur?Lastiklerde aşınmaJant Yamukluğu

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir