Dijital Plaka ile Vasıta Takip edeni Yapmak

Son zamanlarda otomobil hırsızlığı oldukça arttı. Hatta hırsızlar çağa ayak uydurarak yeni nesil yöntemler bile geliştirdi. Bizde buna karşı güvenliğimizi hep üst seviyede tutmalıyız. Bu güvenlik önlemlerinden birisi de dijital plaka ile vasıta takip edeni yapmak. Fakat bunun da kendi içinde açıkları oluştu. İşte tüm detaylar…
Daha ilkin otomobil hırsızları yeni nesil bir hırsızlık ile gündeme gelmişti. Detaylı bilgiyi ve güvenlik yöntemlerini buradan inceleyebilirsiniz.
Dijital Plaka Nedir?

Her şeyin dijitalleştiği bu dünyada niçin plakalar da dijitalleşmesin ki? Dijital plaka seyretme ve dijital seyretme amaçları için bir radyo sinyali yürüyerek, araca monteli bir tanımlama cihazıdır. Geleneksel metal ve plastik plakaların yerini almak amacıyla geliştirildi. Vasıta bilgisayar sistemi ve vasıta düzenlemesi ile ilgili öteki uzak sistemler ile direkt kontakt kurar. Böylelikle aracın takip edeni kolayca gerçekleşir. Şu demek oluyor ki herhangi bir kazada görülebilir hale geliyorsunuz. Peki dijital plaka ile vasıta takip edeni o denli güvenli mi? Sizin için araştırdık.
Ek olarak bu plakalar şu anda California, Arizona, Michigan ve Texas’ta mevcuttur. Ek olarak 50 eyalette de kullanımları yasaldır. Detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
Dijital Plaka Güvenli Mi?

Bir teknoloji yaygınlaştıkça ona olan saldırılar da artmakta. İşte son zamanlarda dijital plakalarda bir hücum altında. Dijital plaka ile meydana getirilen takip şuan çekince altında. Bir grup siber güvenlik araştırmacısı kısa sürede bağlantılı araçlarda keşfettikleri çeşitli zayıflıklar hakkında bir rapor yayınladı. Bilgisayar korsanları, satın alan adları, telefon numaraları, e-posta adresleri ve kredi durumları dahil olmak suretiyle otomobillerini tam olarak bulmanın yollarını buldu. Güvenlik açığının giderildiği açıklansa da gene de bu durum kafalarda sual işaretleri oluştu.
Ek olarak üçüncü şahısların kendi izinleri olmadan aracını dönem dışı bırakması yada plakasında bildiri görüntülemesi ve cihazın devamlı olarak GPS verisi yüklemesi de eleştiriler içinde.
Doğal olarak gelecekte her vasıta dijital plakaya shaip olursa daha çok mesele yaşamamız da olası.
Dijital Plakalar Yaygınlaşıyor!

Bir cevap yazın