Diferansiyel Yağı Kaç Km de Değişmiş olur?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Diferansiyel yağı değişimleri vasıta marka model ve tipine bakılırsa değişebilir. Diferansiyeller aracın hareket edebilmesi için mühim bir aktarma mekanizmasıdır. Motordan gelen güç diferansiyel yardımı ile tekerlere aktarılır ve vasıta hareket etmeye adım atar. Diferansiyel yağı düzgüsel motor yağı benzer biçimde düşük kilometrelerde değişmez.Diferansiyel yağı averaj 80.000 km’ de yada 4 yılda bir değişmesi ihtiyaç duyulan bir yağ türüdür. Ağır bakımlarda denetim ettirmek ve noksan ise tamamlanması gerekir. 4 çeker ve arkadan çekişli tüm araçlarda bulunan diferansiyeller yağsız kalmış olduğu vakit birçok arıza açar.
Diferansiyel yapısı gereği etken ve devamlı yağlama meydana getiren bir sistem olduğundan dolayı yağsız kalmaması fazlaca önemlidir. Aksi taktirde uğultu, ses yapma ve aracın yolda kalmasına sebebiyet vermektedir. Diferansiyel yağı azalan bir araçta arka taraftan hızlandıkça artan uğultu şeklinde sesler gelmeye adım atar. Bu şekilde kullanıma uzun süre devam edilirse diferansiyel yağsızlıktan kilitleyebilir ve içinde ki dişliler kırılarak aracın hareket etmesini önler.En doğru değişiklik bilgisini vasıta kitapçığından bulabilmek mümkündür. Vasıta kitapçığı yok ise ilgili servisi arayarak diferansiyel yağ değişiminin kaç binde yapıldığını net bir halde öğrenebilirsiniz.
Diferansiyel yağı iyi mi değişmiş olur ?Diferansiyel yağ değişimi işlemi bir usta tarafınca yapılmalıdır. Diferansiyeli rahat bir halde sökmek için ilk olarak denge kolu sökülür. Sonrasında fazlaca daha rahat bir emek verme ortamı sağlanır. Diferansiyel kovanı bir anahtar yardımı ile sökülür. Kovan söküldükten sonrasında diferansiyel içinde bulunan dişliler ortaya çıkacaktır.Kovan ve diferansiyel dişliler bir balata spreyi ile temizlenir. İçerisinde kalan yağ aşağıya doğru süzülür ve temizlik bu şekilde yapılır. Yağ tapasından da balata spreyini sıkarak içinde kalan yağın kovandan aşağıya doğru tamamen akmasını sağlayabilmek mümkündür.Temizlik yapıldıktan sonrasında ise diferansiyel yine toplanır. Bir huni yada yağ pompalayıcı bir makine ile diferansiyel yağ tapasından uygun bir yağ eklenmiş olur. Diferansiyel yağ değişimi işlemi kolay bir işlemdir. Diferansiyel ve yağ bakımı zamanında yapıldığı sürece bir arıza vermeyecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir