CRDİ Motor Nedir? Kronik Sorunları Nedir?

CRDİ Motor Hyundai ve Kia grubu araçların Common rail sisteme haiz dizel motorları olarak adlandırılmıştır.
Common Rail Diesel İnjection kelimelerinden türetilmiştir. 1.5 litre 3 silindirli motor ile vatanımızda tanınan ve hafızalara kazanan CRDİ motorun 1.1, 1.4, 1.5, 1.6 ve 2.0 litre versiyonları da çıkmıştır. Bu yazımızda sizler için; CRDİ Motor Nedir? Kronik Sorunları Nedir? Sorularını cevapladık.

CRDİ Motor Nedir?
CRDİ motorlar Common rail yakıt sistemi ile çalışan aşırı beslemeli dizel motorlardır. Motora bağlı olan yakıt pompası, rail hattına yakıt pompalar. Rail hattında tazyik problemi oluşmasın diye bir geri dönüş bulunur. Motor beyninden gelen sinyallere bakılırsa enjektörler açılıp kapanır. Enjektör açılarak basınçlı yakıt yanma odasına alınır. Turbo’nun basmış olduğu hava ile karışan yakıt yakılarak egzoz subaplarından dışarı çıkar. Motor çevrimi bu şekilde devam eder.

CRDİ motorların ilklerinden önde gelen 3 silindirli versiyonları öteki versiyonların aksine pek sevilmez. Fazlaca fazla randımanlı bir motor da değildir. Düşük kilometreli kurcalanmamış motorlar oldukça sıhhatli çalışırken, bakımları zamanında yapılmamış hor kullanılmış araçlar pek seviye tutmuyor. Araçlarına seviye tutturamayan vasıta sahipleri araçlarını genel anlamda arızalı şekilde satışa sunar. Bu motorun aksine öteki CRDİ motorlu araçlarda bu şekilde bir sorun yoktur. Aksine CRDİ motorlar yüksek torku ile oldukça keyifli bir sürüşe sahipken yakıt tüketim değerleri de oldukça idealdir ve oldukça fazla tercih edilirler.
Hangi Araçlarda CRDİ Motor Kullanılıyor?

1.5 CRDİ (3 Silindirli): Hyundai Accent, Hyundai Getz
1.5 CRDİ (4 Silindirli): Hyundai Accent Era, Hyundai Matrix, Hyundai Getz, Kia Rio, Kia Cerato
1.1 CRDİ: Hyundai İ10, Kia Picanto
1.4 CRDİ: Hyundai İ20, Kia Rio
1.6 CRDİ: Hyundai Accent Blue, Hyundai i30, Kia Cerato, Kia Ceed, Kia Pro Ceed, Kia Sportage, Kia XCeed, Hyundai Kona, Hyundai Tucson
1.7 CRDİ: Hyundai İ40
2.0 CRDİ: Kia Sportage, Kia Sorento, Hyundai Santafe, Hyundai Tucson
2.2 CRDİ: Kia Sorento, Hyundai Santafe
2.5 CRDİ: Kia Sorento, Hyundai Starexv

CRDİ Motor Kronik Sorunları Nedir?
CRDİ motorların malum tek kronik problemi turbodan gelen ıslık sesidir. Her ne kadar turbo bakımından sonrasında mesele bitse de de bir süre sonrasında tekrarlar. Rahatsız edici bir ses değildir.
Rail müşürü arızası oluştuğunda vasıta sıhhatli çalışmaz. Çözüm arızalı parçayı değişmektir.
Yüksek kilometrelere ulaşan motorlarda yağ kaçırır.
2.El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın